W ramach konkursu SocietyNow! stanowiącego część programu Uczelnia Badawcza –Inicjatywa Doskonałości finansowanego przez Uniwersytet Jagielloński powstał raport pokazujący jak bardzo Polacy wierzą w teorie spiskowe. Cóż… wierzą bardzo. Nawet za bardzo.
Pandemia wzmocniła rozprzestrzenianie się teorii spiskowych
Koronawirus zamknął nas w domach. Choć zazwyczaj mówi się to w formie żartu, człowiek w domu faktycznie głupieje. Widać to po liczbie coraz bardziej absurdalnych teorii spiskowych, które powstały w ciągu ostatnich miesięcy. Wszystko to rozrosło się do tego stopnia, że dzisiaj historie o depopulacji, chipowaniu, czy zaplanowanej pandemii nikogo specjalnie nie dziwią. Nadal są jednak ludzie, którzy w to wszystko wierzą.
Czytaj też: Antycovidowcy znowu w Warszawie. Policja tylko się przyglądała
Serwisy społecznościowe ogniskiem teorii spiskowych
Rosnącym tempie rozwoju teorii spiskowych sprzyja też popularność serwisów społecznościowych. Skłonność do akceptacji teorii spiskowych tak zmieniała się w ostatnich latach.
Trzeba jednak zauważyć, że sporą konkurencję mediom społecznościowym robią gazety i tygodniki. Tam nie brakuje spiskowych narracji, jak również wprowadzających w błąd reklam.
Czytaj też: Tygodnik o gwiazdach reklamą pseudonauki straszy promieniowaniem elektromagnetycznym
W spisek wierzą młodzi, niewykształceni i… zwolennicy Konfederacji
Jak już wiemy, skłonności do akceptacji teorii spiskowych rosną z czasem. Ciekawostką jest fakt, że coraz częściej wierzą w nie osoby młode, a nieco mniej osoby starsze. Gdybym miał strzelać, obstawiłbym, że jest odwrotnie.
Z kolei żadnym zaskoczeniem nie powinien być fakt, że wraz z wykształceniem spada odsetek osób wierzących w światowe spiski.
Jeśli chodzi o preferencje polityczne, to tutaj już całkowicie nie powinno być żadnego zdziwienia – Konfederacja rządzi! W przypadku pozostałych partii widać głównie wzrost odsetek osób, które wierzą w teorie spiskowe.
Czytaj też: Koronawirusa nie ma, szczepionki szkodzą, a 5G zabija, czyli celebryci w natarciu
Jesteśmy w stanie uwierzyć we wszystko
Oto siedem popularnych teorii spiskowych, które pojawiły się w badaniu.
Absurdalne? No to teraz popatrzcie na wyniki dla każdej z nich.
Popatrzmy teraz na teorie dotyczące samego COVID_19.
To jest… dramat
Dezinformacja i fałszywe teorie spiskowe to jedna z plag, które nawiedziły nas w 2020 roku. Choć nieczęsto są one rozpatrywane właśnie w tym kierunku. A to właśnie one mają bardzo duży wpływ na nasze codzienne życie oraz wybory, np. polityczne.
Walka z teoriami spiskowymi jest jednak dopiero na samym początku. Być może coś się zmieni w przypadku przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, który został niedawno uznany za największe źródło dezinformacji na świecie. Nie mniej jednak, z fake newsami na pewno będziemy się mierzyć jeszcze przez długi czas.
Pełną treść raportu znajdziecie pod tym adresem.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News