WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Noctua NH-L12S

Kolejne chłodzenie firmy Noctua, które chciałbym Wam przedstawić, to konstrukcja niskoprofilowa przeznaczona dla komputerów, gdzie zmieszczą się tylko niewysokie radiatory. Ciekawi jesteście jak wypadnie on w porównaniu do tradycyjnej konkurencji?

Chłodzenie otrzymałem w pudełku charakterystycznym dla produktów Noctua. Wraz z NH-L12S dostajemy adapter L.N.A., instrukcję, przejściówkę 4pin-> kabel typu Y, tubkę pasty NT-H1 oraz system montażowy. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest banalny i taki sam jak w przypadku innych produktów firmy Noctua. Adapter L.N.A. pozwala na zmniejszenie maksymalnych obrotów do 1400 RPM. Cieszy także pełna tubka znakomitej pasty, która starczy na sporą liczbę montaży. Gwarancja wynosi 6 lat.

NH-L12S ma wymiary 70 mm x 128 mm x 146 mm i waży 520 g z wentylatorem. Jak sami widzicie, jest to bardzo niska konstrukcja, która z pewnością zmieści się w komputerach typu HTPC czy SFF. Chłodzenie wygląda ok. Wentylator jest ukryty pod radiatorem i jest on mało widoczny. Otwory obecne w finach służą do montażu NH-L12S. Producent zastosował cztery ciepłowody a podstawka została wykończona na idealne lustro. Dołączony wentylator to model NF-A 12×15 PWM, którego test możecie przeczytać pod tym linkiem. Warto zaznaczyć, że śmigło można zamontować pod radiatorem (domyślne ułożenie) oraz na nim – wybór zależy od potrzeb. Jakość wykonania całości, tak jak zazwyczaj w przypadku produktów Noctua, jest genialna – czuć w rękach, że jest to produkt klasy premium.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K 
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Najniższe obroty jakie uzyskałem to 950 RPM dlatego to właśnie na nich przeprowadzone zostały także testy. Chłodzenie wypada w nich lepiej niż się spodziewałem. NH-L12S spokojnie da sobie radę z lekko podkręconym procesorem, nawet na najmniejszych obrotach. Wtedy też jest konstrukcja jest niesłyszalna. Obroty 1400 RPM to pewien kompromis pomiędzy wydajnością a kulturą pracy a 1850 RPM to zdecydowanie tryb wydajnościowy – jest wtedy głośno.

Noctua NH-L12S kosztuje 50 euro czyli około 215 zł. Jest to świetne chłodzenie dla komputerów typu SFF albo HTPC. Z pewnością zmieści się ono nawet w bardzo małych konstrukcjach a przy tym zachowana jest dobra wydajność i kultura pracy na mniejszych obrotach. Także jakość wykonania stoi standardowo na najwyższym poziomie. Cena nie jest przesadzona i za taki produkt byłbym w stanie tyle zapłacić – oczywiście, jeśli potrzebowałbym tego typu konstrukcji.