SilentiumPC wreszcie wkracza na rynek chłodzeń cieczą! Wiele osób na to czekało bowiem producent ten znany jest ze znakomitej jakości w niskiej cenie. Czy nowe AiO podtrzyma dobrą passę producenta? Zapraszam także do testu wersji 240.

AiO zapakowane zostało w czarno-białe pudełko. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy oraz mała tubka pasty Pactum PT-2. Montaż jest bardzo prosty i dołączona instrukcja w pełni go wyjaśnia. Gwarancja wynosi aż 5 lat.

Chłodzenie wygląda dosyć neutralnie. Jest całe czarne z szarymi wstawkami, nie posiada diod LED. Powinno ono spokojnie wpasować się w większość obudów, jednakże jakiegoś szaleństwa z wyglądem nie ma. Chłodnica ma wymiary 154 mm x 120 mm x 27 mm i można na niej zamontować do dwóch wentylatorów. Wykonana ona została z aluminium. Zastosowane węże mają długość ok. 30 cm i zostały one oplecione miłym w dotyku materiałem. Kąt połączenia węży z pompką można zmieniać. Zastosowana pompka opiera się o łożysko ceramiczne. Jest ilość obrotów na minutę wynosi 2300 a głośność 15 dBA. Zasilana jest ona ze złącza SATA – ciekawa odmiana, bowiem wszystkie pompki były zasilane ze złącza 3/4 pin. Podstawa bloku CPU jest miedziana. Jakość wykonania całości oceniam na dobrą – nie ma zbytnio do czego się przyczepić.

Dołączony wentylator to model Sigma HPE. Jego maksymalna prędkość wynosi 2300 rpm, przepływ powietrza 74 CFM a głośność 22 dBA. Oparty on został o łożysko FDB a jego MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Sigma HPE posiada 9 łopatek oraz po bokach umieszczone zostały gumowe podkładki antywibracyjne.  Zasilany jest on ze złącza 4 pin.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K 
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Navis 120 Pro wypadł dobrze w testach wydajnościowych, w szczególności jak na tanie chłodzenie cieczą. Wyniki może nie powalają, jednakże nawet na mniejszych obrotach spokojnie można podkręcić procesor. Chłodzenie jest bardzo głośne na 2300 rpm, ale ich obniżenie do 1200 rpm spowoduje spadek temperatury tylko o 3° a kultura pracy zmieni się już na dobrą. Pompka też jest cicha – podczas pracy generuje ona hałas na poziomie 34 dBa.

SilentiumPC navis 120 Pro kosztuje około 249 zł. Uważam, że w tej cenie jest to dobry zakup, oczywiście o ile ktoś koniecznie chce chłodzenie cieczą. Navis 120 Pro jest cichy na niższych obrotach oraz prezentuje przyzwoitą wydajność. Wygląda on bardzo neutralnie więc powinien pasować do większości zestawów. W tej cenie polecam jego zakup.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej