WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Deepcool GAMMAXX GT

GAMMAXX GT  to pierwsze chłodzenie powietrzem od Deepcoola, które mam okazję testować. Charakteryzuje się ono ogromnymi możliwościami konfiguracji podświetlenia. Czy wydajność oraz kultura pracy także stoją na przyzwoitym poziomie?

Chłodzenie otrzymałem w małym kartonie, na którym widać trudy podróży – paczka z Azji nie była lekko traktowana. Wraz z nim otrzymujemy zestaw montażowy, tubkę pasty, cztery klipsy do montażu wentylatorów, pilota oraz instrukcję. Ta ostatnia bardzo dobrze, choć głównie za pomocą obrazków, wyjaśnia montaż chłodzenia. Cztery klipsy sugerują, że do chłodzenia można dołączyć jeszcze jedno śmigło. Pilot pozwala na zmianę kolorów wentylatora. Musi on być podłączony do złącza SATA, więc kontrola odbywa się z wnętrza obudowy. Co ciekawe, jeśli Wasza płyta główna ma swój własny system oświetlenia i może obsługiwać zewnętrzny (posiadają to na przykład płyty Asusa czy MSI) to także, za pomocą specjalnego kabla, można podłączyć cooler do płyty. Dzięki temu łatwo będzie synchronizować wszystkie podświetlenia.

GAMMAXX GT ma wymiary 135 x 84,8 x 156 mm i waży 870 g. Wygląda ono fenomenalnie. Radiator, z wyłączeniem ciepłowodów, jest cały srebrny. Na samej górze znajduje się aluminiowy top a pod nim nakładka RGB. Oznacza to, że świeci nie tylko wentylator ale także radiator. Efekt jest genialny. Podświetlenie można zmieniać w zakresie mnóstwa kolorów, można także zmieniać ich moc czy sposób świecenia. Wszystkie opcje macie wymienione wraz z wizualizacją na stronie producenta. Radiator posiada aluminiowe finy o grubości 0,5 mm oraz cztery ciepłowody, które stykają się bezpośrednio z procesorem. Jakość wykonania całości także jest bardzo dobra.

Dołączony wentylator to 120 mm model DF1202512CL-076. Jego maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, przepływ powietrza 10,08 CFM a głośność 29,5 dBA. Oprócz podświetlenia posiada on SPecjalne wyżłobienia na każdym z dziewięciu skrzydełek oraz gumowe nakładki przy miejscach montażowych. Wychodzący z niego kabel ma złącze 4 pin czy obsługuje on PWM.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K 
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Wydajność chłodzenia jest zgodna z oczekiwaniami – GAMMAXX GT plasuje się w okolicach podobnie zbudowanej konkurencji. Konstrukcja pozwala na podkręcenie procesora i utrzymuje temperatury na akceptowalnym poziomie. Pracując przy maksymalnych obrotach cooler jest słyszalny. Natomiast na 1200 RPM kultura pracy jest już dobra, a na 800 RPM chłodzenie jest praktycznie niesłyszalne.

Deepcool GAMMAXX GT kosztuje około 50$ (ok. 200 zł). Wydajność stoi na dobrym poziomie, z pewnością nie ograniczy możliwości podkręcania procesora. Natomiast jest to wydajność na poziomie tańszych modeli. Propozycja od Deepcoola tyle kosztuje, ponieważ posiada podświetlenia wentylatora jak i samego radiatora. Wygląda to przepięknie i zdecydowanie warte jest dopłacenia. Jeśli szukacie najładniejszego i podświetlanego chłodzenia do 200 zł to właśnie je znaleźliście.