WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku CARDEA Liquid 512 GB chłodzonego wodą

Co powiecie na pierwszy na świecie dysk SSD chłodzony cieczą? Oto CARDEA Liquid na M.2, którego dziś właśnie testujemy w wydaniu 512 GB.

CARDEA Liquid 512 GB w skrócie

Na samym początku w tym SSD na slot M.2 dostrzegamy jedno – jest wyjątkowy. Przynajmniej pod kątem samej swojej fizyczności, ponieważ na rynku nie znajdziemy innego tego typu dysku.

Nadaje to więc mu pewnej elitarności i, co tu dużo mówić, przewagi nad konkurencją, o ile zależy nam na ciekawym wyglądzie. Umówmy się też – to przecież dysk z systemem chłodzenia wodą, nadaje to mu pewnego charakteru.

Już sama zawartość tradycyjnego opakowania CARDEA Liquid wprowadza nas w klimat „wodny”, bo w zestawie oprócz naklejki oraz instrukcji, dostajemy też buteleczkę z płynem chłodzącym. Właśnie tak – w razie jego utraty możemy bez większego problemu odkręcić stosowną śrubkę na chłodzeniu i uzupełnić rezerwuar. Jest to proste i wymaga wyłącznie płaskiego śrubokręta.

Niestety ze względu na konstrukcje trudno przyjrzeć się samemu laminatowi, choć oczywiście zrobiliśmy co w naszej mocy:

Dotarliśmy tym samym tylko do dwóch układów oznaczonych numerem IA7AG53A 0A01928 3480836. Niewiele nam to mówi, a pomimo pewności co do tego, że mowa o kościach pamięci, najlepiej po prostu rzucić okiem na specyfikacje dla CARDEA Liquid w 512 GB wydaniu. W nich niestety nie znajdziemy wiele informacji na temat użytych układów.

Oczywiście każdy wariant współpracuje z czterema liniami PCIe 3.0 i protokołem NVMe 1.3 na standardowym porcie M.2. Jest jednak przy tym duży, więc upewnijcie się, że podczas montażu nic nie stanie mu na przeszkodzie. W przypadku 512 GB wariantu dostajemy informacje, że pozwala sobie na do 3400 i 2000 MB/s kolejno odczytu i zapisu sekwencyjnego. Jeśli z kolei o operacje IOPS mowa, w grę wchodzi kolejno 350000/300000 jednostek odczyt/zapis.

Całość dopełnia 5-letnia gwarancja ograniczona 800 zapisanymi terabajtami danych (800 TBW), choć znacznie bardziej martwi jedynie roczna gwarancja na układ chłodzenia.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Metodologia i platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Metodologia i platforma testowa