Reklama
aplikuj.pl

Test dysku Samsung 970 EVO 250 GB

Nowość na M.2

970 EVO
  1. Wstęp
  2. Metodologia i platforma testowa
  3. Testy syntetyczne #1
  4. Testy syntetyczne #2
  5. Operacje na plikach
  6. Wydajność w grach i programach
  7. Sprawdzian wielozadaniowości
  8. Samsung 970 EVO – podsumowanie

Samsung 970 EVO – podsumowanie

Super testy powiecie… tylko co mają ukazać bez żadnego porównania do innych dysków? Ano sporo, ale do wysnutych przeze mnie wniosków będziecie musieli podejść ze sporą dozą zaufania.

Na początek omówmy testy syntetyczne, które ukazały 250 GB model 970 EVO w naprawdę dobrym świetle. Nośnik w odczycie sekwencyjnym przebił wyznaczoną przez producenta barierę 3500 MB/s i 1500 MB/s zapisu sekwencyjnego. Takie osiągi odnotował jednak wyłącznie program Crystal Disk Mark 6.0, podczas gdy wynik w pozostałych benchmarkach wskazywał na kolejno 2800 MB/s i 1450 MB/s. O ile odczyt losowy prezentuje się równie okazale, to zapis, już niekoniecznie. Nie mogę pojąć powodu tego problemu (co niezmiernie mnie denerwuje), ale mam wrażenie, że testy z zapisem próbek 4K i 4K QD64 powinny być co najmniej dwa razy lepsze. No nic, ta kwestia rozstrzygnie się w przyszłych porównaniach, bo kto wie? Może problem leży w mojej platformie testowej? Spokojnie – zapewniłem nośników odpowiedni rodzaj i ilość magistral PCI Express.

Bez względu operacje na plikach, wydajność w grach i programach oraz wielozadaniowość tego nośnika prezentują się równie dobrze… dopóki, dopóty wspomniany na pierwszej stronie bufor nie ulegnie zapełnieniu. Widać to w porównaniu testach kopiowania wielu plików JPG i MP3 oraz pojedynczego, ale dużego pliku ISO. Jak mogliśmy się spodziewać, wrzucenie dyskowi zbyt dużej ilości danych powoduje spadek jego wydajności, co ujawnia się podczas testu wielozadaniowości.

Trudno udowodnić mi to bez odpowiedniej serii porównań, dlatego dostarczę je przy okazji testowania kolejnych dysków. Ze względu na to ocena 250 GB modelu 970 EVO od Samsunga jest dla mnie naprawdę problematyczna. Jednak sugerując się oferowaną wydajnością i ceną sięgającą 500 złotych, uważam, że będzie to wręcz idealny wybór w roli nośnika systemowego, na którym znajdzie się kilka programów i gier. Z nimi dysk radzi sobie wzorowo.