Rynek laptopów dla graczy ciągle rośnie. Konkurencja jest coraz większa więc producenci muszą wypuszczać coraz to nowsze i bardziej przemyślane konstrukcje. Jedną z ciekawszych serii w swojej ofercie ma Asus. Właśnie otrzymałem do testów model Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Czy potwierdzi on, że warto na niego wydać ok. 9000 zł?
Asus ROG Zephyrus S GX502GV – zestaw mocno niestandardowy
Laptop zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz 230W, kabel USB-C, instrukcję oraz kamerę. Tak, kamera zapakowana jest osobno i nie jest wbudowana w Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Jest to świetne rozwiązanie bowiem nie każdy z niej korzysta, wiele osób zakleja, a także osobne urządzenie z reguły zapewnia wyższą jakość. Oferuje ona możliwość nagrywania obrazu Full HD przy 60 fps-ach i po złożeniu mierzy jedynie 17 mm. Nie będziecie mieli więc problemów z jej przenoszeniem. Warty uwagi jest także kabel USB-C. Dzięki niemu do laptopa można podłączyć powerbank czy ładowarkę power delivery USB-C do 65 W i w ten sposób zasilać Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Taka opcja z pewnością może się przydać w sytuacjach kryzysowych.
Elegancki minimalizm – jak na gamingowe standardy
Laptop wygląda bardzo dobrze. Tylne logo ROG jest podświetlane, podobnie zresztą jak spód. Całość jest czarna co również dobrze komponuje się z RGB. Niestety obudowa jest bardzo podatna na odciski palców, co dobrze widać na powyższych zdjęciach. Obudowa wykonana została ze stopów magnezu oraz tworzywa sztucznego. Sprawia ona wrażenie dosyć wytrzymałej. Sama jakość wykonania jest również bardzo dobra – widać, że jest to sprzęt z segmentu premium.
Asus ROG Zephyrus S GX502GV ma wymiary 360 mm x 252 mm x 18,9 mm i waży 2 kg. Jest to więc także w miarę cienka i ekstremalnie przenośna konstrukcja jak na notebooka dla graczy. Spokojnie możecie brać go na wykłady czy do pociągu i nie będzie on Wam mocno ciążył.
I to jest właśnie drodzy Państwo ekran do gier
Ekran IPS ma rozmiar 15,6 cala i pracuje z rozdzielczością 1920 x 1080 px. Do testów otrzymałem model ze 144 Hz odświeżaniem, ale w sprzedaży jest także wersja 240 Hz. Opóźnienie wynosi 3 ms. Producent deklaruje 100% pokrycia sRGB (witaj obróbko zdjęć i montażu wideo). Nie zabrakło także obsługi technologii G-Sync. Ramki są dosyć cienkie i jedynie ta dolna jest grubsza. Wygląda to dobrze i nie przeszkadza w rozgrywce. Małą uwagę mam jedynie do maksymalnego kąta odchylenia – mógłby być on trochę większy.
Warto tutaj zauważyć jeszcze jedną rzecz. Przy odchylaniu ekranu otwiera się dolna część laptopa – technologia nazywa się Armoury Crate. Ma to na celu zapewnienie o 22% lepszego przepływu powietrza i tym samym niższych temperatur. Na klawiaturze jest dodatkowy przycisk pozwalający na sterowanie tym rozwiązaniem i dopasowanie go do własnych wymagań. Testy przeprowadziłem przy włączonym trybie Performance, czyli domyślnym.
Asus ROG Zephyrus S GX502GV – złączy dostatek
Przejdźmy teraz do złączy. Po lewej stronie mamy złącze do zasilacza, RJ45, HDMI 2.0b, USB 3.2 Gen2, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki. Po prawej stronie jest blokada Kensington Lock, 2x USB 3.2 Gen 1 oraz USB 3.2 Gen2 Type-C z obsługą Power Delivery. Złączy jest odpowiednia liczba i tak naprawdę niczego nie brakuje. Są obecne USB Gen2, które zapewnią wysoki transfer danych.
Klawiatura ma podświetlenie RGB, które bardzo dobrze widać w nocy czy w ciemnych podświetleniach. Asus ROG Zephyrus S GX502GV oferuje predefiniowane tryby podświetlenia dla różnych gier: FPS, MOBA itp. czy do nawet pracy. Można także ustawić stałe podświetlenie. Samo użytkowanie klawiatury oceniam pozytywnie. Nie zapada się ona w środku, a rozmieszczenie klawiszy jest bardzo wygodne. Można więc na niej spokojnie pisać czy grać w gry – nie będzie z tym problemów. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe klawisze, pozwalające na zmianę głośności, wyciszenie mikrofonu czy włączenie zarządzania chłodzeniem. Pozostałe funkcje dostępne są po naciśnięciu Fn+ Fx.
Gładzik, bateria i nagłośnienie
Gładzik również jest dobrej jakości. Jego wielkość spokojnie wystarczy, a ślizg jest odpowiedni – palec nie zacina się i korzystanie z gładzika nie sprawia dyskomfortu. Także nie jest on zbyt śliski, wykończenie określiłbym jako lekko matowe i bardzo przyjemne w dotyku.
Producent mało co wspomina o baterii. Mówi on tylko o 8 godzinach pracy przy Mobilemark oraz o technologii Optimus, która wyłącza grafikę Nvidia w celu przedłużenia czasu pracy.
Asus ROG Zephyrus S GX502GV oferuje dwa głośniki z technologią Smart AMP oraz wbudowany mikrofon. Ten drugi jest raczej standardowy i nie oferuje wybitnie czystego dźwięku, ale do rozmowy przez Skype spokojnie starczy. Głośniki są całkiem niezłe. Maksymalna głośność mogłaby być jednak większa – czasami ledwo przebija się przez szum wentylatorów. Plusem jest brak zniekształceń na maksymalnej głośności oraz w miarę czysty dźwięk. Także niskie dźwięki brzmią o dziwo dobrze. Do grania, filmów czy muzyki spokojnie one wystarczą – w celu lepszych doznań muzycznych musicie sięgnąć po słuchawki.
Parametry techniczne
Asus ROG Zephyrus S GX502GV – sześciordzeniowa i-siódemka i RTX 2060
Asus ROG Zephyrus S GX502GV ma procesor Intel Core i7-9750H. Jego podstawowa prędkość to 2,6 GHz, a w trybie turbo 4,5 GHz. Procesor wykonany został w 14 nm i oferuje 6 rdzeni i 12 wątków. Laptop posiada dwie karty graficzne. Intel UHD 630 to zintegrowana grafika działająca bez obciążenia.
Nvidia RTX 2060 uruchamia się w momencie włączenia gier czy programów obciążających GPU. Ciekawe, jak poradzi sobie ona w grach. Pamięć RAM ma pojemność 32 GB i pracuje w trybie Dual Channel. Jej prędkość to 2666 MHz. W laptopie znajduje się jeden dysk M.2 NVMe PCIE 3.0 512 GB produkcji Intela. W sprzedaży powinny być jednak wersje laptopa z nawet 1 TB dyskiem. Asus ROG Zephyrus S GX502GV jest z preinstalowanym systemem Windows 10 Home, jednakże można także kupić model z systemem Pro.
Testy matrycy
Pokrycie kolorów jest bardzo dobre, choć deklarowanych 100% sRGB Asus ROG Zephyrus S GX502GV nie osiąga. Gamma jest równa 2,2, czyli jest idealna. Kontrast stabilizuje się na 640:1 a punkt bieli wynosi 6700K, czyli również jest świetny. Niejednorodność kolorów i podświetlenia mogłyby być lepsze. Nie są złe, ale różnice widoczne są w testach kalibratorem. Maksymalna zmierzona jasność to 308,9 cd/M^2. Dokładność kolorów również zachwyca – średnia delta-E to 1 więc wynik jest znakomity.
Matryca jest więc bardzo dobra. Jedynie podświetlenie mogłoby być lepsze, jednakże poza tym jest to czołówka. Dorzucając do tego 144 Hz, niskie opóźnienie oraz G-Sync otrzymujemy ekran, który w grach sprawdzi się wybitnie.
Testy syntetyczne
Standardowy dysk daje radę
Dysk prezentuje bardzo dobrą wydajność. Jest może ona niższa od niektórych modeli, które wcześniej miałem, ale zapewnia szybkie wczytywanie gier, uruchamianie programów czy systemu. Pozostałe wyniki pokazują wysoką wydajność procesora oraz karty graficznej – zobaczymy, czy grach znajdzie to potwierdzenie. Warto też zwrócić uwagę na dobrą kartę WiFi – prędkość sieci jest maksymalną, jaką łącze zapewnia a sam ping w grach będzie niski. Sprawdziłem też laptopa w grach MOBA i tam również karta sieciowa radziła sobie świetnie- bez zacięć, spadków pingu czy innych dziwactw.
Testy w grach
Asus ROG Zephyrus S GX502GV radzi sobie bardzo dobrze w grach. W większości tytułów jest pewne 60 FPS przy Full HD, ale w niektórych trzeba będzie zmniejszyć detale w celu uzyskania płynnej rozgrywki. Jednakże jak na zastosowane podzespoły wyniki są bardzo dobre. Przez kilka lat nie będziecie musieli się martwić, że jakaś gra Wam nie pójdzie i nie uruchomi się.
Testy pracy na baterii, głośności i temperatury
Obciążenie zrealizowano za pomocą testu OCCT Linpack + FurMark + CrystalDiskMark. Spoczynek polegał na wyświetlonym samym pulpicie przy włączonym WiFi, programach do sprawdzania temperatur oraz 100% jasności.
Czas pracy na baterii (spoczynek / obciążenie):
- 3h 00min / 1h 05min
Temperatura (spoczynek / obciążenie):
- CPU: 53°C / 82°C
- GPU: 50°C / 78°C
- Dysk: 35°C / 52°C
Głośność (tło 34 dBA, spoczynek / obciążenie):
- 35,7 dBA / 54 dBA
Asus ROG Zephyrus S GX502GV nie działa zbyt długo na baterii. W spoczynku 3 godziny to słaby wynik podobnie jak ok. godziny pod obciążeniem. Raczej powinniście zawsze ze sobą mieć ładowarkę. Temperatury pod obciążeniem są wysokie, ale nie przerażające. Zdjęcia termowizyjne pokazują, że najgorętsze punkty znajdują się przy miejscu wylotu powietrza z tyłu lub z boku. Jednakże pod obciążeniem najgorętszy punkt jest na klawiaturze. I rzeczywiście czasami może to przeszkadzać, choć raczej nie będziecie wtedy korzystać z leżących tam przycisków. Warto też unikać dotykania boku obudowy laptopa – tam też jest gorąco pod obciążeniem.
Temperatury nie są jednak wybitnie wysokie. Są one okupione fatalną kulturą pracy pod obciążeniem. Asus ROG Zephyrus S GX502GV jest bardzo głośny i czasami nawet wbudowanym głośnikom jest ciężko przebić się przez ten szum. Słuchawki są więc obowiązkowe.
Throttling jak zawsze występuje, ale taktowanie zawsze jest większe od bazowego. Pod obciążeniem nie osiąga ono może maksimum trybu turbo, ale nie jest źle. Taktowanie zatrzymuje się na 2800-2900 MHz. Od 17 minuty włączyłem CrystalDiskMark co skutkowało spadkiem częstotliwości do 2,7-2,8 GHz.
Podsumowanie
Asus ROG Zephyrus S GX502GV kosztuje około 9000 zł. Jest to droga konstrukcja, ale zapewnia ona wysoką wydajność. Pogracie sobie praktycznie w większość nowych gier na maksymalnych detalach. Także wydajność w programach jest bardzo dobra. Podzespoły są więc mocną stroną tej konstrukcji. Muszę tutaj dodać, że całość upchnięta została w małej obudowie. Dzięki temu laptop można spokojnie nazwać przenośnym. Nie jest on cegłą ani nie waży dużo. Kolejną zaletą konstrukcji jest dobre wykonanie oraz wygląd. Notebook przentuje się nowocześnie a podświetlenie klawiatury czy tylnej obudowy tylko to potwierdza.
Produkt Asusa cechuje też bardzo dobry ekran. Jego małą wadą jest nierównorodność podświetlenia, kolorów oraz maksymalne odchylenie. Ale można na to przymknąć oko. Asus ROG Zephyrus S GX502GV nie jest zbyt gorący pod obciążeniem, choć okupione to jest fatalną kulturą pracy. Mimo zastosowania podnoszonej dolnej klapki laptop jest mega głośny i może to przeszkadzać w komfortowym graniu. To razem z czasem pracy na baterii to największe wady tej konstrukcji. Co jeszcze wyróżnia testowanego laptopa? Bardzo dobra jest kalwiatura czy gładzik. Takżę układ audio gra dobrze, choć mógłby być głośniejszy.
Jeśli więc szukacie wydajnego laptopa, który będzie łatwy do przenoszenia to warto zainwestować w konstrukcję od Asusa. Powinniście być z niej zadowoleni (o ile założycie słuchawki na uszy, które wygłuszą Wam pracę sprzętu pod obciążeniem).
Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.