HP EliteBook x360 830 G5 to przedstawiciel biznesowej linii ultrabooków konwertowalnych, w dodatku z obsługą dotyku i precyzyjnego rysika. Cacko HP nie jest tanie, pytanie czy warte wydanych nań pieniędzy?

Wygląd HP EliteBook x360 830 G5

Laptop zapakowany został w zwykły karton. Wraz z nich otrzymujemy zasilacz, kabel zasilający (USB-C), mnóstwo papierów i instrukcji oraz pióro. O tym ostatnim przeczytacie więcej w dalszej części tekstu. Zasilacz oferuje moc 65 W, czyli typową dla utlrabooków. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

HP EliteBook x360 830 G5 wygląda dobrze, choć brakuje mu tego czegoś. Jest on cały srebrny i matowy. Wyróżnia go logo HP, które się błyszczy. Taka obudowa ma jednak jedną, ogromną zaletę – kompletnie się nie palcuje. Zawsze będzie więc wyglądała tak samo, co w sumie jest lepsze od błyszczącej obudowy, na której widać mnóstwo odcisków palców.

Wymiary HP EliteBook x360 830 G5 to 310 mm x 229 mm x 18 mm i waży on 1,33 kg. Jest to dosyć mała i lekka konstrukcja, z której przenoszeniem nie powinno być problemów. Spokojnie zmieścicie go np. w plecaku i wyjmiecie podczas wykładów na studiach. Laptop ma 13,3 calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 px. Jest on matowy i w dodatku obsługuje dotyk. Obsługa palcem jest stosunkowo wygodna – HP EliteBook x360 830 G5 odpowiednio wykrywa dotyk. Za to obsługa piórem jest naprawdę świetna. W zastosowaniach biznesowych taka możliwość często okazuje się niezastąpiona. Ekran można obrócić o 360° względem klawiatury. Laptop staje się wtedy tabletem co w połączeniu z piórem w wielu branżach okaże się niezastąpione choćby przy rozmowie z klientem.

Ekran ma dosyć dużą dolną i górną ramkę, za to w miarę wąskie boczne. Szkoda, że producent jeszcze bardziej nie zmniejszył tej części sprzętu. Pośrodku górnej ramki znajduje się 1 MP kamera HD. Jakość wykonania całości oceniam pozytywnie. Zawiasy wyglądają na solidne, obudowa jest dobrze spasowana i solidna – została wykonana z aluminium.

Złącza w HP EliteBook x360 830 G5

Po lewej stronie znajduje się jedno złącze USB 3.1 Gen 1, przycisk włączający oraz przyciski do regulacji głośności oraz czytnik Smart Card. Po prawej stronie jest jedno złącze do ładowania, USB 3.1 Gen 1, HDMI, dwa USB-C Thunderbolt z funkcją ładowania, wejście na słuchawki, blokada Kensington oraz miejsce na kartę SIM. Umieszczenie przycisku włączającego wymaga przyzwyczajenia, podobnie z tymi do zmiany głośności. HP EliteBook x360 830 G5 ładowany jest poprzez łącza USB-C, więc nie będziecie mieli problemów z podłączeniem choćby powerbanka. Laptop ma wbudowany model WWAN pracujący w standardzie LTE – w miejscach bez dostępu do Wi-Fi taka opcja okazuje się często niezastąpiona.

Gładzik, klawiatura, biometria, zasilanie i ciekawostki

Klawiatura ma podświetlenie, przez co jest dobrze widoczna w nocy. Ma ona także mnóstwo przycisków funkcyjnych, w tym do odbierania i odrzucania rozmów. Część z nich ukryta jest także jako druga funkcja po naciśnięciu przycisku Fn. Dostęp do większości funkcji jest więc dosyć łatwy. Sama klawiatura dobrze spisuje się w użytkowaniu – nie jest może rewelacyjna, ale też nie widzę z nią problemów. Odstęp pomiędzy klawiszami jest poprawny, a sama reakcja na nacisk odpowiednia. Sprawia to, że pisanie długich tekstów nie będzie sprawiało żadnych problemów.

Gładzik jest również bardzo wygodny. Ślizg palca oceniam pozytywnie – palec nie zacina się, sterowanie myszką jest wygodne i bezproblemowe. Jest to bardzo ważne bowiem niektóre laptopy mają bardzo toporny touchpad i nie da się go praktycznie wykorzystywać – w zastosowaniach biznesowych jest to bardzo ważna cecha. Sama wielkość gładzika również jest wystarczająca.

HP EliteBook x360 830 G5 ma NFC. Taka funkcja umożliwia szybkie przekazanie danych do urządzeń mobilnych, np. do smartfona. Dzięki niemu można szybko i bezprzewodowo przesłać dalej ważne dokumenty czy obrazy. Funkcja ta czasami okazuje się również niezastąpiona.

Po prawej stronie laptopa HP umieścił czytnik linii papilarnych. Działa on szybko i dokładnie. Także jest stosunkowo prosty w konfiguracji. Bateria jest litowo-polimerowa o pojemności 53 Wh. Powinna ona starczyć na do 600 minut pracy na jednym naładowaniu.

Zastosowane głośniki zostały stworzone przy współpracy z Bang & Olufsen. Są one umiarkowanie głośne – imprezy nimi nie rozkręcicie. Ale do prowadzenia rozmów spokojnie wystarczy maksymalna głośność. Dźwięk jest całkiem niezły. Oczywiście nie macie co liczyć na niskie tony, ale istnieje dobre rozróżnienie wokalu od instrumentów. Tony wysokie nie są piskami a instrumenty nie zlewają się w jeden łomot. Możecie więc spokojnie słuchać muzyki podczas dłuższej pracy i nie ucierpią na tym Wasze uszy.

Pióro zwiększa możliwości HP EliteBook x360 830 G5

Wraz z HP EliteBook x360 830 G5 otrzymujemy pióro z obsługą Wacom AES 2.0 Pen. Ma ono magnes więc można je wygodnie trzymać z boku laptopa. Genialnie wręcz sprawdzi się ono w zastosowaniach biznesowych. Umożliwia obsługę różnych poziomów nacisku, przez co idealnie nada się do robienia szkiców czy notatek. Także obróbka zdjęć czy różnych materiałów będzie dosyć prosta. Ślizg po ekranie przypomina ten po kartce więc jest bardzo dobrze.  Pióro ma dwa przyciski, które można dowolnie zaprogramować. W mojej opinii pióro także sprawdzi się podczas demonstrowania różnych wykresów czy rysunków klientowi, czy podczas prezentacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!