WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Marynarka Wojenna USA wystrzeliła laserem w drona

Marynarka Wojenna USA wystrzeliła laserem w drona

Amerykańska Marynarka Wojenna z powodzeniem przeprowadziła demonstrację wysokoenergetycznej broni laserowej zainstalowanej na okręcie wojennym.

16 maja 2020 roku amfibia transportowa USS Portland wystrzeliła swoją bronią laserową w bezzałogowy statek powietrzny i dezaktywowała go. W grę wchodzi laser LWSD MK 2 MOD 0, a więc coś zdolnego do natychmiastowego i taniego zestrzeliwania celów. Nic więc dziwnego, że lasery i inna broń o ukierunkowanej energii (DEW) stały się priorytetem dla największych światowych potęg wojskowych.

Laser LWSD wykorzystany w tym teście w nieujawnionym miejscu został opracowany przez amerykański Urząd Marynarki Wojennej przy użyciu technologii laserowej opracowanej przez Northrop Grumman. Opiera się więc na udanych testach morskich wcześniejszego lasera na pokładzie USS Ponce w 2014 roku.

Według Marynarki Wojennej celem takich laserów niekoniecznie jest zniszczenie celu, ale ich uszkodzenie, degradacja, zneutralizowanie lub ograniczenie możliwości (via New Atlas).

Czytaj też: Kołobrzeg bez Wi-Fi i Internetu w komórce. Petycja krąży po całym kraju

Jak powiedział kapitan Karrey Sanders, dowódca USS Portland:

Przeprowadzając zaawansowane testy [broni laserowej] na morzu na bezzałogowych statkach powietrznych [dronach] i małych statkach, zdobędziemy cenne informacje na temat możliwości systemu. Dzięki tej nowej zaawansowanej broni redefiniujemy wojnę na morzu dla marynarki wojennej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News