Samsung niedawno zaprezentował dosyć ciekawe konstrukcje z serii Space Monitor. Udało nam się zdobyć do testów wersje 27 i 32 calowe. Czy są one warte waszej uwagi?

Oba monitory zapakowane zostały w szary karton. Wraz z nimi w środku znajduje się kabel HDMI, ładowarka i instrukcje czy inne papiery. Kabel jest całkiem fajny bowiem pozwala na jednoczesne podłączenie zasilania i HDMI. Dzięki temu zamiast dwóch kabli mamy jeden z dwoma końcówkami. Gwarancja wynosi tylko 1 rok – przy takim sprzęcie jest to dosyć krótki okres.

Wygląd

Monitory SR75 wyglądają nieźle. Ramki są dosyć cienkie a sama obudowa także niezbyt gruba. Rzeczywiście może on ładnie wyglądać przy montażu blisko ściany. Wersja 27 calowa ma wymiary ok. 62,46 x 36,2 x 2,867 cm i wazy ok. 4,5 kg, a wersja 32 calowa i 71,4 x 41,8 x 2,87 cm waży 4,6 kg.

Ustawieniami steruje się za pomocą joysticka umieszczonego z tyłu. Jest to raczej proste, choć wymaga przyzwyczajenia. Z tyłu znajdują się złącza 1x HDMI 2.0 oraz 1x Mini DisplayPort 1.2. Jest obecne także złącze serwisowe. Ilość wejść oceniam bardzo negatywnie. Gdzie większa ilość HDMI czy DisplayPort? Przecież to tym drugim kablem większość osób będzie chciała się podłączyć. Nie wspominam już o USB-C, które powinno być standardem przy tego typu konstrukcji. Samsung ewidentnie zaniedbał tę kwestię.

Samsung Space Monitor 27 stoi na nóżce, którą należy przykręcić do biurka. Nie ma możliwości jego tradycyjnego postawienia co może się nie spodobać wielu klientom. Nóżka jest z tyłu w pełni płaska więc monitor może przylegać do ściany. Można go tez przechylać do siebie czy do góry i to koniec możliwości. A gdzie opcja obracania czy zmiany położenia w pionie? Brak tego jest także ogromnym minusem i uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tradycyjnej nóżki albo chociaż danie wybory klientom co chcą. Producent nie wspomina nic o VESA więc jesteście ograniczeni do dołączonej nóżki. Według mnie jest to bardzo poważna wada tego rozwiązania i bardzo ogranicza zastosowania monitora.

Specyfikacja i ustawienia

Oba modele posiadają matrycę VA, Wersja 27 calowa oferuje rozdzielczość 2560 x 1440 px a 32 calowa 3840 x 2160 px. Proporcje wynoszą 16:9, maksymalna jasność 250 cd/m^2, a kontrast kolejno 300:1 i 2500:1. W obu przypadkach katy widzenia to 178° w pionie i poziomie a czas reakcji wynosi 4 ms. Modle 27 calowy oferuje częstotliwość odświeżania równą 144 Hz a model 32 calowy 60 Hz. Co ciekawe nie ma różnicy w maksymalnym poborze mocy – wynosi on 59 W. Obie konstrukcje posiadają też takie technologie jak obraz w obrazie, MagicBright, MagicUpscale, Game Mode czy opcje związane z oszczędzaniem energii.

Do ustawień można wejść za pomocą joysticka umieszczonego po prawej tylnej stronie monitorów. Opcji jest sporo i można ustawić praktycznie co się chce. Można bardzo łatwo włączyć różne funkcje monitora czy załadować predefiniowany tryby. Pod względem ustawień wszystko jest tak jak być powinno.

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej