WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Asus ROG Maximus XII Apex

Asus ROG Maximus XII Apex to płyta z wyższej półki dla procesorów Intel 10. generacji. Jak wypadnie ona w testach?

Akcesoria Asus ROG Maximus XII Apex

Wraz z płytą otrzymujemy mnóstwo dodatków. Jest instrukcja, płyta ze sterownikami, 4 kable SATA, opaski zaciskowe, Q-Connector, antena WiFi, M.2 Pad czy przedłużacze RGB i ARGB. Dodatków jest więc sporo i one same w sobie już pokazują, że płyta to wyższa klasa.

Płyta wygląda dosyć surowo, ale może się to podobać. W dwóch miejscach widoczne jest podświetlenie RGB – w tym jedno za radiatorem. Poza tym płyta jest czarna ze srebrnymi (jak ciepłowód w radiatorze sekcji zasilania) czy szarymi wstawkami. Płyta ma format ATX, więc bez problemów zmieści się w większości obudów.

Asus ROG Maximus XII Apex oferuje 16 fazową sekcję zasilania. Dzięki temu nawet najmocniejsze procesory spokojnie będzie można mocno podkręcić. Sekcja jest dobrze chłodzona – został użyty nawet ciepłowód, więc temperatury nie powinny szaleć. Całość należy też zasilić z dwóch złączy EPS 8 pin.

Złącza Asus ROG Maximus XII Apex

Płyta ma dwa złącza na pamięci RAM. Jest to bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, bowiem maksymalna wielkość pamięci została tym samym ograniczona do 64 GB. Moim zdaniem jest to minus, ale jeśli nie korzystacie z czterech kości i nie będziecie chcieli rozbudować konfiguracji w przyszłości to nie ma to znaczenia. Maksymalna prędkość pamięci to 4800 MHz – płyta obsługuje profile XMP.

A co jest zamiast pozostałych dwóch slotów? Znajduje się tam miejsce na moduł ROG DIMM.2. Dzięki temu pionowo możemy zamontować dodatkowe dwa dyski M.2 PCI-E 3.0 x4 o wymiarach maksymalnie 22100. Rozwiązanie jest ciekawe i to właśnie tam zamontuje dysk NVMe. Poza tym płyta ma jeszcze jedno złącze M.2 PCI-E 3.0 x4 (maksymalnie 2280). Nie zabrakło też 6 złączy SATA oraz wsparcia dla Raid 0,1,5. Złącza SATA są ułożone na wycięciu – na zdjęciu poniżej macie pokazane, jak będą wyglądały podłączone kable – raczej nie powinno być większych problemów.

Asus ROG Maximus XII Apex, test Asus ROG Maximus XII Apex, recenzja Asus ROG Maximus XII Apex, review Asus ROG Maximus XII Apex, opinia Asus ROG Maximus XII Apex

Płyta oferuje dwa złącza PCI-E 3.0 x16, jedno PCI-E 3.0 x4 i jedno PCI-E 3.0 x1. Pierwsza dwa złącza są wzmacniane – żadna karta nie powinna ich wygiąć. Płyta oferuje obsługę Nvidia 2-Way SLi oraz AMD 2-Way CrossFireX.

Przejdźmy teraz do kart sieciowych. Płyta oferuje kartę Intel I225-V 2.5 Gb ethernet. Dodatkowo jest też Intel WiFI 6 AX201 ze wsparciem dla najnowszego standardu WiFI oraz Bluetooth 5.1. Karta pracuje na częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz oraz wspiera MU-MIMO – transfery powinny być bez zarzutów. Karta audio to ROG SupremeFX S1220A, który powinien zapewniać dobrą jakość dźwięku. Jest to kodek premium, więc jak na zintegrowaną płytę całość powinna całkiem nieźle działać.

Płyta jest przeznaczona dla overclockerów, dlatego znajduje się na niej mnóstwo przycisków czy przełączników. Najważniejsze z nich to: przycisk startu, restaru, ReTry, Safe Boot, Flex Key, zmiany BIOS czy przełączniki do włączenia trybu LN2, RSVD (tylko dla serwisu), FS (Full Speed) Mode czy obecny jest wyświetlacz POST. Jak sami widzicie przycisków i przełączników jest mnóstwo i warto zapoznać się z instrukcją aby wykorzystać pełnię ich możliwości. Z tradycyjnych złączy do dyspozycji są trzy złącza USB 2.0, mnóstwo wejść na wentylatory czy pompki od chłodzenia cieczą, jedno wejście USB 3.2 Gen1, jedno USB-C, wejście RGB, dwa ARGB czy wejście na Node. Brakuje mi jeszcze złącza Thunderbolt, które mogło by okazać się użyteczne.

Złącza na panelu I/O Asus ROG Maximus XII Apex

Asus ROG Maximus XII Apex, test Asus ROG Maximus XII Apex, recenzja Asus ROG Maximus XII Apex, review Asus ROG Maximus XII Apex, opinia Asus ROG Maximus XII Apex

Na samej górze mamy do dyspozycji dwa przyciski. Służą one do flashowania BIOSu z USB oraz do czyszczenia CMOS. Poniżej są dwa złącza PS/2 dla myszki i klawiatury – oprócz ekstremalnego podkręcania nie widzę celu tych złączy. Pozostałe złącza to 1x ethernet, 4x USB 3.2 Gen2, 1x USB-C 3.2 Gen2, 5x USB 3.2 Gen1, 1x S/PDIF, wyjścia na anteny oraz 5x złącze audio. Jak sami widzicie nie ma złącza HDMI ani DisplayPort więc ze zintegrowanej karty graficznej nie skorzystanie – jak dla mnie jest to minus bowiem przy awariach sprzętu zintegrowana grafika może czasami okazać się niezastąpiona.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa