WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test podzespołów Fractal Design – obudowa, zasilacz i AiO w jednym zestawie

Udało mi się otrzymać do testów ciekawy zestaw od Fractal Design. Obejmuje on nową obudowę Define 7 Compact, AiO Celsius+ S28 Prisma i zasilacz ION+ 760P. Jak taka konfiguracja sprawdzi się w połączeniu z i9-10900K i RTX 2070 SUPER?

Obudowa Define 7 Compact

Ponieważ wszystkie podzespoły w troszkę innych wersjach już testowałem, to skupię się w opisie na ich najważniejszych cechach.

Obudowę otrzymałem w wersji Black TG Light Tint. Tak naprawdę jest to mniejsza wersja wcześniej testowanej przeze mnie konstrukcji Fractal Design Define 7 Black TG Light Tint.

Obudowa ma wymiary 427 x 210 x 474 mm. Zmieści ona płyty ATX, micro ATX i mini ITX. Obudowa wygląda świetnie – jest elegancka i przyjemna dla oka. Góra jest wymienialna – w testach wykorzystałem przewiewny panel. Oba boki montowane są na zaczepy – nie ma żadnych szybkośrubek. Przód, góra oraz spód mają filtr przeciwkurzowe, które łatwo można wyjąć i wyczyścić.

Na górze znajduje się też panel wejścia/wyjścia z dwoma złączami USB 3.0, dwoma USB 2.0 i jednym USB-C. Nie zabrakło też złączy Audio. Define 7 Compact ma w zestawie dwa wentylatory – 140 mm na przodzie i 120 mm z tyłu. Poza tym na przodzie zmieścicie trzy wentylatory 120 mm lub dwa 140 mm, na górze dwa 120/140 mm, z tyłu 120 mm i na dole 120 mm.

W Define 7 Compact zmieścicie karty graficzne o długości 360 mm (z przednim wentylatorem 341 mm) oraz chłodzenia procesora o wysokości do 169 mm. Są też dwa miejsca na dyski 2,5/3,5 cala oraz dwa 2,5 cala. Dodatkowe miejsca montażowe można dokupić.

Obudowa ma także bardzo dobry system zarządzania okablowaniem. Są miejsca na przeciągnięcie przewodów, opaski zaciskowe oraz otwory z gumowymi przelotkami. Ilość miejsca z tyłu wynosi od 17 do 28 mm.

Define 7 Compact jest też przyjazna chłodzeniu cieczą. Z przodu zmieszczą się chłodnice 120/ 140/ 240/ 280/ 360 mm (140 i 280 mm o szerokości maks. 145 mm), na górze 120/240 mm (przy 240 mm maksymalna wysokość pamięci RAM i radiatorów VRM to 40 mm), a z tyłu 120 mm. Nie będzie więc problemów z montażem większości AiO na rynku.

AiO Celsius+ S28 Prisma

Celsius+ S28 Prisma to mniejsza wersja wcześniej testowanego przeze mnie AiO Fractal Design Celsius+ S36 Prisma. Tym razem mamy 280 mm chłodnicę oraz dwa 140 mm wentylatory.

Chłodnica wykonana jest z aluminium. Znajduje się na niej hub na ARGB oraz 4 pin PWM. Dzięki niemu jednym kablem podłączycie wentylatory i pompkę do złącza 4 pin, a drugim do złącza ARGB.

Węże mają długość 400 mm, więc spokojnie powinny starczyć. Ich połączenie z blokopompką jest ruchome, więc nie będzie problemów z ich ułożeniem w obudowie.

Pompka pracuje z maksymalną prędkością 2800 RPM. Obroty mogą dojść jednak do 3500 RPM, jeśli temperatura cieczy w środku przekroczy 60°C. Ponownie jest obrotowy pierścień z dwoma trybami – auto i PWM. Blokopompka również ma podświetlenie, co powinno ładnie wyglądać. Podstawa jest miedziana i ma fabrycznie nałożoną pastę termoprzewodzącą.

Dołączone wentylatory to modele Prisma AL-14 PWM ARGB. Ich maksymalna prędkość to 1700 RPM, głośność 34,1 dbA, przepływ powietrza 103,9 CFM a ciśnienie 2,38 mmH2O. Wentylatory obsługują sterowanie poprzez PWM i mają świetne podświetlenie ARGB.

Zasilacz Ion+ 760P

Zasilacz to słabsza wersja również przeze mnie testowanego Fractal Design Ion+ 860P. W tym przypadku moc zasilacza wynosi 760W zamiast 860W.

Zasilacz jest modularny – wszystkie kable są odczepiane. Większość z nich ma płaski profil, jedynie ATX jest okrągły – a szkoda, bowiem gdyby on był płaski to mielibyśmy naprawdę świetne okablowanie. Ilość wtyczek oraz długość przewodów oceniam pozytywnie – starczą one nawet do bardzo mocnego zestawu.

ION+ 760P oferuje tryb półpasywny, który można włączyć z tyłu zasilacza. Za chłodzenie odpowiada 140 mm wentylator z serii Dynamic. Zasilacz oferuje sporo zabezpieczeń: OPP (zabezpieczenie przed przeciążeniem), OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu), SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe), UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na wyjściu), OPP (zabezpieczenie przed przeciążeniem), OCP (zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora), OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza). 

Producent wspomina też o mocy na linii +12 V równej 760 W. Ważną rzeczą jest też sprawność – zasilacz ma certyfikat 80 Plus Platinum. Jest to jedno z najwyższych oznaczeń, które wskazuje na niski pobór mocy. Za całą platformę odpowiada High Power.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa