Reklama
aplikuj.pl

Test Seagate Game Drive 4TB dla PlayStation

seagate game drive

Dziś przyglądamy się dyskowi, który dedykowany jest konsolom Sony. Czy zakup HDD do PlayStation 5 ma jakikolwiek sens? Jak najbardziej! Szczególnie po pewnych zmianach w systemie operacyjnym konsoli.

Seagate Game Drive PlayStation – HDD w 2022?

Seagate kontynuuje swoją serię dysków przeznaczonych dla konsol PlayStation. Nowa wersja HDD od tej firmy utrzymana jest w ciemnych barwach, co jest drobną różnicą w stosunku do poprzednich modeli posiadających niebieskie akcenty czy samo logo producenta. Aktualne dyski są całe czarne z białym logo PlayStation. Są gusta i guściki, ale mi nowy wygląd zdecydowanie bardziej odpowiada. Szczególnie gdy wszystkie najnowsze wersje konsol utrzymane są w czarno-białych barwach.

Czytaj też: Test WD Black SN850 do PS5

Sprzęt zatem nie drażni oczu i powinien się dobrze wkomponwać obok Waszych telewizorów. Pytanie tylko, czy jego działanie nie drażni? W końcu, gdy PS5 oferuje jeden z najszybszych dysków na rynku, a dodatkowe pamięci jeszcze podkręcają wynik uzyskany prze z Sony to, czy jest sens bawić się w HDD do PS5? Seagate Game Drive działa oczywiście z PS4 i tam jak najbardziej może służyć nam jako znaczące rozszerzenie pamięci, ale na PS5?

Gdyby był to początek generacji konsoli Sony – mógłbym tylko powiedzieć, że na dysku HDD od Seagate możecie trzymać tylko gry przeznaczone na poprzednią generację konsol. Jeśli jednak ominęła Was ta informacja – Sony stale aktualizuje swoją konsolę, dzięki czemu dziś dysk HDD przy PS5 ma więcej funkcji! Co można zrobić z urządzeniem rozszerzonej pamięci masowej USB?

  • Możecie przechowywać gry na PS5 i PS4.
  • Możecie grać w gry na PS4 bezpośrednio z rozszerzonej pamięci masowej USB, która zapewnia więcej miejsca w pamięci konsoli PlayStation 5 w przypadku gier na PS5.

Dysk może nam zatem posłużyć jako pamięć do przechowywania gier z PS5, których nie chcemy w kółko pobierać z sieci. Aby grać w gry na PS5, należy skopiować dane gry z pamięci rozszerzonej USB z powrotem na wewnętrzny dysk SSD konsoli PS5. Skopiowanie gry na PS5 z rozszerzonej pamięci masowej USB zabiera znacznie mniej czasu niż jej ponowne pobieranie.

Co jednak robi wrażenie to to, że jeśli chcecie korzystać z dysku rozszerzonej pamięci masowej USB używanego wcześniej z konsolą PlayStation4, wystarczy po prostu podłączyć go do konsoli PS5. Będziecie mieć dostęp do wszystkich gier PS4 znajdujących się na dysku!

Seagate Game Drive prosty jak się da

Zarówno Seagate i Sony zadbali o to, aby podłączanie dodatkowe dysku było tak proste, jak to tylko się da. Do naszej włączonej lub wyłączonej konsoli (nie ma różnicy) wystarczy podpiąć dysk poprzez dołączony do zestawu kabel. Następnie w systemie konsoli wejść w „Ustawienia” > „Pamięć masowa”. Wybieramy „Rozszerzona pamięć masowa USB” > „Sformatuj jako rozszerzoną pamięć masową USB.” I gotowe. Z dysku można już korzystać. Pamiętajcie tylko, aby zminimalizować interferencję elektromagnetyczną poprzez umieszczanie dysku przynajmniej 10 cm od konsoli.

Czytaj też: Test dysku Gigabyte M30 na PCIe 3.0×4 o pojemności 512 GB

Sam dysk sprawdza się tak, jak powienien. Szybkość działania oczywiście nie jest nawet zbliżona do dysków M.2, ale nie o prędkość to chodzi, a dodatkowe możliwości przechowywania gier. Recenzowany egzemplarz reklamowany jest jako opcja 4TB, co przekłada się na 3,65TB pamięci, z której możemy korzystać po podłączeniu do konsoli. Zakładając, że każda instalowana przez nas gra będzie miała około 50GB, umożliwi nam to posiadanie lokalnie ponad 70 takich produkcji. Pamiętajmy, że niektóre gry ważą jednak ponad 150GB, ale są też takie ważące 1GB.

Wybierając dysk Seagate Game Drive do PlayStation macie pewność, że wszystko będzie działać zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5. Musicie wiedzieć, że Sony dla PS5 ma pewne wymagania dotyczące dysków tj:

  • Port SuperSpeed USB 5 Gb/s lub nowszy.
  • Pojemność minimalna 250 GB, maksymalna – 8 TB.
  • USB SuperSpeed 5 Gb/s (USB 3.0/USB 3.1 Gen1/USB 3.2 Gen1) USB SuperSpeed 10 Gb/s. (USB 3.1 Gen2/USB 3.2 Gen2/USB 3.2 Gen1x2*) USB SuperSpeed 20 Gb/s (USB 3.2 Gen2x2).
  • Urządzenia USB 3.2 Gen1x2 są obsługiwane, ale jako jednopasmowe połączenia USB3.2 x1 (5 Gb/s).
  • Urządzenia USB 3.2 Gen2x2 są obsługiwane, ale jako jednopasmowe połączenia USB3.2 x1 (10 Gb/s).

Dysk Seagate Game Drive spełnia wszelkie kryteria, więc nie musicie się martwić sprawdzaniem specyfikacji. Podłączyć, zgrać gry, niczym się nie martwić.