Reklama
aplikuj.pl

Test WD Black SN850 do PS5

wd black sn850

Jak sprawdza się dysk WD Black SN850 włożony do PS5? Dalej zastanawiacie się czy warto zainwestować w dedykowany konsoli dysk czy bawić się w podłączanie starego HDD?

Podstawowe 825 GB PS5

Konsole PlayStation 5 od Sony sprzedawane są z dyskami oferującymi 825 GB. W rzeczywistości gracz otrzymuje około 800GB i niestety jeśli nie jest to nasza pierwsza konsola i przechodzimy na aktualną generację z bazą gier z PS4, to może nam się szybko skończyć miejsce. Sam już przed zakupem PS5 liczyłem ile GB zajmują poszczególne produkcje, aby dowiedzieć się, czy wszystko się zmieści na nowym sprzęcie.

Czytaj też: Test obudowy NZXT H510 Flow

Oczywiście, że się nie zmieściły nawet te „najważniejsze” produkcje. Nie miałem żadnego dodatkowego dysku SSD o dużej pojemności, więc jedyne co mi pozostawało, to wygrzebanie z szafki starego HDD, który nawet nie pamiętam skąd się u mnie wziął. Pozycje PS5 mogłem trzymać na PS5, ale pozostałe tytuły z PS4 niestety musiały zostać na dysku twardym.

Zastanawiałem się nad przesiadką na dysk współpracujący z PS5 i jej gniazdem M.2. Czy jednak warto wydawać około 800 złotych, aby trzymać tam gry z PS4? W skrócie – po zmianie dysku nie ma już powrotu, ponieważ prędkość wczytywania nawet niedostosowanych do PS5 oraz ich stabilność jest widoczna już po dniu grania.

Co wiedzieć o WD Black SN850 i jak go zamontować?

To, że WD Black SN850 to dobry dysk, mogliście już przeczytać na łamach WhatNext.pl. Mateusz w swoim teście Test WD Black SN850 500 GB. Nowy król PCIe 4.0? sprawdzał produkt Western Digital pod kątem używania go na PC. We wpisie znajdziecie dokładne pomiary wydajnościowe, które oczywiście nie są możliwe do wykonania na konsoli. Nie jest jednak tak, że bez tabelek, wykresów i pomiarów czasu, typowy konsolowiec nieprzepadający za pecetami nie zauważy skoku jakości działania gier.

Co jednak trzeba wiedzieć przed zakupem WD Black SN850 do PS5? Pamiętajcie, aby wybrać wersję z radiatorem! Użycie dysku SSD M.2 w konsoli PS5 wymaga efektywnego rozpraszania ciepła przy użyciu struktury chłodzenia, takiej jak radiator i płytka odprowadzająca ciepło. Można je przymocować do dysku SSD M.2 samodzielnie, jednostronnie lub dwustronnie (struktury jednostronne są łatwiejsze w montażu). Dostępne są również dyski SSD M.2 ze zintegrowanymi strukturami chłodzenia i bez problemu znajdziecie opisywany dysk w wersji właśnie z radiatorem.

Czytaj też: Test robota sprzątającego yeedi vac 2 pro

Kompatybilne z PS5 dyski muszą spełniać również poniższe kryteria.

InterfejsDysk SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4
Pamięć masowa250 GB–4 TB
Obsługiwane rozmiary złącza2230, 2242, 2260, 2280, 22110
Rozmiar łącznie z mechanizmem rozpraszania ciepłaSzerokość: maks. 25 mm
Długość: 30/40/60/80/110 mm
Wysokość: maks. 11,25 mm (maks. 8,0 mm od góry płyty, maks. 2,45 mm od spodu płyty)
Prędkość odczytu sekwencyjnegoZalecana jest prędkość co najmniej 5500 MB/s
Typ gniazdaSocket 3 (Key M)

WD Black SN850 oczywiście spełnia te kryteria i jedyne o co tak naprawdę musicie zadbać to to, aby system Waszej konsoli miał wgrane oprogramowanie w wersji 21.02-04.00.00, choć najlepiej będzie mieć najnowszy system. Przy okazji, pamiętajcie o zaktualizowaniu padów. No i nie zapomnijcie przygotować śrubokręt, bo przyda się przy instalacji dysku.

WD Black SN850 dla gier z PS4 i PS5

Jedną z najważniejszych możliwości dysku WD Black SN850, oprócz uruchamiania gier z PS4, jest możliwość zainstalowania na nim gier z PS5. Choć w dniu premiery PS5, konsola oferowała najszybszy dysk na rynku, to wystarczyło chwilę poczekać i już mamy dyski umożliwiające włączanie gier z PS5. Różnica w działaniu gry przeznaczonej na PS5 na WD Black SN850? Tytuły wczytują się nawet szybciej, niż na pamięci wewnętrznej! Jest to jednak różnica czasem tak mała, że nawet nie dostrzeżecie jej bez stopera w ręce. Średnio jednak produkcje ładują się o sekundę do trzech szybciej.

Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken 120

Największe różnice widać oczywiście w przypadku gier z PS4. Choć tamte gry nie są przystosowane do wykorzystywania pełnego potencjału nowszych technologii niż HDD, to różnica jednak występuje! Wszystkie sprawdzone przeze mnie produkcje przeznaczone na PS4, od Just Cause 4 przez Dont Starve, przeznaczone na VR Stride czy Injustice 2 – w każdym przypadku notowałem znacznie szybsze czasy ładowań, czasem skrócone o 20 sekund! Just Cause 4 nieposiadające standardowego menu głównego od razu ładuje grę, co na zwykłym dysku trwa ponad 40 sekund, a teraz około 20. Proste Dont’ Starve również nie może pochwalić się szybkimi ładowaniami na PS4 i w zależności od terenu gry tytuł wczytuje się około 30 sekund, by teraz zajmowało to maksymalnie 15.

Sama szybkość wczytywania się produkcji, to jedno. Druga sprawa to jednak też sama stabilność gier. Tytuły, które na PS4 działały bez problemów, na PS5 z podłączonym dyskiem HDD lubiły się nagle wysypywać. Crashe występowały w moim przypadku nieregularnie, ale jednak pojawiały się. Te same tytuły na PS5 z dyskiem WD Black SN850 nie mają już tego typu problemów i ani razu nie doświadczyłem ekranu błędów aplikacji. Warto również dodać, że konsola po instalacji nowego dysku nie ma robi żadnych problemów z zapisami gry. Nawet jeśli mówimy o nietypowych sytuacjach, gdy ktoś na nieswoim profilu ogrywał grę PS4 z dysku HDD przypisaną do innego konta. Po przeniesieniu gier – zapisy również nie sprawiały problemów i wszystko pozostało na swoim miejscu.