Noctua prezentuje nowe wentylatory z serii industrialPPC. Różnią się one jedną bardzo ważną rzeczą od poprzedników. Jaką? Aby się dowiedzieć, zapraszam do testu.

Wentylatory są identyczne pod względem parametrów jak zwykła wersja 24 V oraz wersja zwykła. Dlatego też odsyłam do ich testów aby zobaczyć dokładnie z czym ma się do czynienia.

Nowe śmigła zastępują także starsze wersje 24 V – wentylatory z 1 linku nie są już produkowane. W tym teście przypomnę tylko najważniejsze kwestie. Wentylatory 24 V pracują na napięciu z zakresu od 6 V, więc na 12 V będą one pracowały z inną prędkością, znacznie niższą niż maksymalną. Pracują one na najnowszym silniki NE-FD4. Posiadają one certyfikat IP67, który oznacza całkowitą ochronę przed pyłami oraz ochronę przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min. Do tego dochodzi teraz certyfikat AEC-Q100. Jest to odznaczenie kwalifikujące do używania wentylatora w projektach motoryzacyjnych. Aby dostać certyfikat należy spełnić bardzo surowe normy dotyczące ochrony przed wybuchem czy przepięciami. Dzięki temu wentylatory mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Oprócz tego, wszystkie śmigła posiadają PWM a cała reszta jest identyczna jak u poprzedników.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K 
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

W porównaniu do konkurencji od Scythe, wentylatory Noctua wypadają bardzo dobrze w obu zastosowaniach. Należy jednak pamiętać, że są one 3 razy droższe więc takie wyniki są spodziewane. Śmigła od Noctuy w wersji szybszej są dosyć głośne, natomiast w wersji wolniejszej są nawet ciche.

Nowe śmigła od Noctuy zastępują starą wersję, więc cena zostaje zachowana na starym poziomie. W stosunku do poprzedników posiadają one jedno ulepszenie – zgodność z AEC-Q100. Dodając do tego IP67 otrzymujemy wentylator, który może pracować w każdych warunkach i zapewnia pełnię bezpieczeństwa. Co więcej posiada on duży zakres pracy z napięciami wchodzącymi więc można dobrze dopasować obroty w wielu zastosowaniach, nie tylko komputerowych. Aktualnie są to najbezpieczniejsze wentylatory na rynku więc zdecydowanie polecam ich zakup, w szczególności do specjalizowanych zastosowań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!