Reklama
aplikuj.pl

Thermaltake Divider 500 TG ARGB – test obudowy nowej generacji

Wygląd zewnętrzny

Po wyjęciu z pudełka, Thermaltake Divider 500 TG ARGB można uznać za dużą obudowę typu mid-tower. Skrzynka posiada szklane panele z trzech stron. Patrząc na przednią stronę, widać szkło oprawione w czarny kolor, oraz trzy wentylatory 5V ARGB. Przyjrzenie się z tyłowi skrzynki ujawnia nowoczesne ułożenie wnętrza, z piwnicą na zasilacz na dole obudowy. Wentylatorami 120 mm 5V ARGB można sterować za pomocą fizycznego przycisku RGB na panelu I/O, lub za pomocą oprogramowania płyty głównej ASUS, GIGABYTE, MSI i ASRock.

Istnieje 27 trybów podświetlenia RGB, którymi można się bawić korzystając z fizycznego przycisku RGB, a przełączanie między fizycznym sterowaniem przyciskiem a sterowaniem za pomocą oprogramowania płyty głównej jest proste – wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk RGB przez trzy sekundy.

To właśnie design paneli bocznych nadaje całej rodzinie obudów jej nazwę. Divider 500 TG ARGB jest zbudowany w myśl modułowego systemu DMD (Dismantlable Modular Design). Czyli rozbieramy obudowę do samego szkieletu i instalujemy tylko te elementy, które w danej chwili potrzebujemy. Thermaltake podzielił wygląd paneli bocznych na dwie części po przekątnej, przy czym górna połowa jest wykonana ze szkła, a dolna z blachy stalowej. Szkło jest starannie wyprofilowane, co dodatkowo podkreśla ogólnie inny wygląd obudowy.

Obrócenie skrzynki do góry nogami ujawnia kontynuację tego trendu, z jedyną różnicą polegającą na tym, że stalowy panel nie posiada delikatnego załamania i niewielkiej przestrzeni powietrznej. Przy konfiguracji paneli można trzymać się domyślnej konfiguracji lub mieć dwa stalowe panele po prawej stronie. Przyda się to przy instalacji wentylatorów po stronie płyty głównej, do wlotu lub wylotu powietrza w zależności od konfiguracji komputera.

Możemy zdjąć przedni panel ze szkła, aby uzyskać dostęp do filtrowanej siatki przeciwkurzowej utrzymywanej na miejscu za pomocą magnesów. Po jej zdjęciu widoczne są zamontowane fabrycznie trzy wentylatory ARGB o średnicy 120 mm. Są one zamocowane na wymiennym stelażu, dzięki czemu łatwo można go wyjąć i przygotować z wentylatorami lub zamiennie – z radiatorem chłodnicy AiO na zewnątrz obudowy.

W tylnej części obudowy Thermaltake Divider 500 TG ARGB znajduje się wymienny stelaż na zasilacz umieszczony na dole, co oznacza, że musimy wsunąć jednostkę zasilającą przez tę stronę obudowy. Powyżej widzimy charakterystyczny dla Thermaltake uchwyt na karty rozszerzeń płyty głównej, który można obracać, umożliwiając pionowe montowanie GPU o długości maksymalnej 390 mm (bez radiatora). Obudowa posiada siedem, wielokrotnego użytku, śledzi, które są zabezpieczone za pomocą śrub do odkręcania. Na górze tyłu obudowy znajduje się czwarty wentylator o średnicy 120 mm. Nie jest to wentylator ARGB – posiada on zwykłe czarne łopatki.

W górnej części widzimy kolejny panel szklany obejmujący jej całą przestrzeń, więc wszystkie główne strony obudowy Thermaltake Divider 500 TG ARGB wykonane są z tego materiału. Można go zdjąć, aby odsłonić kolejny stelaż montażowy dla dwóch wentylatorów o średnicy 120 mm lub 140 mm. Alternatywnie możemy zdecydować się na radiator o wymiarach 240 lub 280 mm.

Z przodu producent udostępnił panel I/O w postaci przycisku reset (domyślnie używanego jako przełącznik kontrolujący LED’y), wejścia i wyjścia audio, duży przycisk zasilania z LED-em, który pełni również rolę wskaźnika aktywności HDD, oraz dwa porty USB 3.0 i gniazdo USB 3.2 Typu C. Thermaltake faktycznie wyciął znaczną dziurę w górnej szybie szklanej, aby pomieścić ten panel, co stanowi bardzo ładny szczegół. Cała dolna część obudowy jest chroniona wymiennym filtrem przeciwkurzowym, który można wyjąć z tyłu.