Wielu naszych odległych przodków krzyżowało się z neandertalczykami, a pozostałości tego procesu są nadal obecne w naszym DNA. Nowe badania, opublikowane na łamach Stem Cell Reports, pomagają lepiej zrozumieć wpływ tego DNA na ludzkie organizmy.
Podczas analiz wykorzystano komórki macierzyste z europejskiego biobanku zwanego skrótowo HipSci. Osoby, które przekazały swój materiał genetyczny na rzecz programu, pochodzą w dużej mierze z Wielkiej Brytanii i północnej Europy.
Wykorzystując materiał z komórek macierzystych, naukowcy zbudowali niewielkie kawałki tkanki mózgowej zwane organoidami. Tkanka ta ma ludzkie pochodzenie, ale zawiera nawet 4% neandertalskiego DNA. Fragmenty mózgu zostały wyhodowane w naczyniu, ale DNA, które zawierają, może mieć realny wpływ w przyszłości.
Czytaj też: Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens
Zrozumienie, w jaki sposób neandertalskie DNA kształtowało ludzką ewolucję, mogłoby wyjaśnić pochodzenie takich cech jak kolor włosów i skóry, jednocześnie ucząc nas więcej o tym, jak żyli sami neandertalczycy. Tworzenie organoidów z wykorzystaniem neandertalskiego DNA mogłoby ujawnić informacje na temat zdrowia, diety, a nawet zdolności poznawczych ówczesnych ludzi.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News