WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To badanie krwi znajdzie ponad 20 typów raka

Nowe technologie pomogą lekarzom we wczesnej diagnostyce wielu groźnych chorób. Najnowsze postępy opublikowali naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute, którzy opisali badanie wykrywające ponad 20 różnych rodzajów raka.

Technologia koncentruje się na wykrywaniu grup metylowych, które są małymi chemikaliami mogącymi przyczepić się do DNA i wpływać na włączanie czy wyłączanie genów. Kiedy te wzorce ekspresji różnią się od normy, to mogą one wskazywać na raka.

Czytaj też: Badanie źrenic pozwala na wczesne wykrycie Alzheimera

Naukowcy wykorzystali sekwencjonowanie, które skanuje te nieprawidłowości. Pobrali oni 3600 próbek od zdrowych osób oraz tych cierpiących na nowotwory. Opracowany test miał dokładność 99,4%, czyli zaledwie 0,6% diagnoz było błędnych. Jest to świetny wynik.

Badacze mówią, że ich technologia jest w stanie wykryć nowotwory o wysokiej śmiertelności z 76% dokładnością a raki pierwszego stopnia z 32% dokładnością, drugiego stopnia z 76%, trzeciego z 85% a czwartego z 93%. Naukowcy będą chcieli rozwijać swoje badanie i w przyszłości wprowadzić je jako standardową diagnostykę.

Czytaj też: Nowy proces przekształcania ciepła w użyteczną energię

Źródło: Newatlas