W wielu aspektach maszyny zdążyły stać się efektywniejsze od ludzi. Jak do tej pory jednym z problemów, które wydawały się dla nich nie do przeskoczenia, było manipulowanie obiektami w sposób choćby zbliżone do ludzkiego. Robotyczne ramiona, wykonane zazwyczaj ze stali oraz plastiku, nie miały szans z człowiekiem, którego kości są pokryte żywą tkanką. Zaprzeczeniem tego może okazać się nowy projekt, w ramach którego naukowcy stworzyli rękę zdolną do naprawdę precyzyjnych zabiegów.
Czytaj też: Robot – najlepszym przyjacielem człowieka
Robot „BionicSoftHand” jest pneumatyczny, co oznacza, że działa głównie dzięki sprężonemu powietrzu. Zewnętrzna skóra jest miękka i naśladuje ludzkie ciało, podczas gdy napełnione powietrzem komory tworzące palce pozwalają mu chwytać i manipulować przedmiotami w sposób podobny do naszego.Te miękkie dłonie są również wyposażone w czujniki, które pozwalają oprogramowaniu kontrolującemu wyczuć dotyk. Wszystkie informacje gromadzone przez dłoń są przetwarzane na bieżąco za pośrednictwem płyty głównej.
Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego robot uczy się, jak radzić sobie z różnymi obiektami na zasadzie prób i błędów. Uczy się na porażkach i może stać się bardziej przystosowany do manipulowania obiektami o różnych kształtach. Firma stojąca za stworzeniem ramienia, Festo, pokazuje jego możliwości w krótkim materiale.
[Źródło: bgr.com]
Czytaj też: Na Kickstartera wleciał robotyczny owad MetaFly