Reklama
aplikuj.pl

Topologiczne nadprzewodnictwo nieznanym dotąd stanem materii

Topologiczne nadprzewodnictwo nieznanym dotąd stanem materii
Topologiczne nadprzewodnictwo nieznanym dotąd stanem materii

Fizycy z trzech uniwersytetów połączyli swoje siły i to nie na próżno, bo odkryli wspólnie nowy stan materii, którego nazwali topologicznym nadprzewodnictwem. Nie bezużyteczny i niebędący jedynie naukową ciekawostką, a taki, który może rzeczywiście odmienić obecną technologię.

Czytaj też: Marynarka wojenna USA woli modernizować, niż konstruować nowe okręty

Adiunkt fizyki z nowojorskiego uniwersytetu, Javad Sabani powiedział:

W naszych badaniach udało się odkryć eksperymentalne dowody nowego stanu materii – topologicznej nadprzewodnictwa. Tym nowym stanem topologicznym można manipulować na różne sposoby, które mogą zarówno przyspieszyć obliczenia w obliczeniach kwantowych, jak i zwiększyć pamięć.

Informacje te czerpiemy z artykułu o tytule „Phase signature of topological transition in Josephson Junctions”, które koncentruje się w dziedzinie obliczeń kwantowych. Te umożliwiają komputerom wykonywanie wykładniczych szybkich obliczeń przy użyciu tak zwanych kubitów: postępów dokonanych w oparciu o podstawy pamięci komputera lub bitów, a więc typowym zero-jedynkowym systemie, na którym bazują komputery. Kubity pozwalają jednak komputerom na odczyt dowolnej liczby od 0 do 1, co pozwala na znacznie szybsze obliczenia.

Podczas tych badań zespół był w stanie zaobserwować przejście stanu kwantowego ze stanu konwencjonalnego do nowego stanu topologicznego, co oznacza, że ​​ten nabrał nowych właściwości geometrycznych. W tym stanie transformacji naukowcy byli w stanie zaobserwować tak zwane cząstki Majorana. Włoscy naukowcy opracowali teorię cząstek, które działają jak ich własne antycząstki w 1937 roku, a od tej pory naukowcy postrzegają je jako potencjalne miejsce przechowywania kubitów, z możliwością przechowywania informacji kwantowych w specjalnej przestrzeni obliczeniowej.

Haczykiem zawsze było to, że nie ma naturalnego materiału do przechowywania tych cząstek. Jednak ten nowy stan materii wydaje się być w stanie przechowywać cząstki Majorany, które mogłyby je zatrzymać. Przy nienaruszonym miejscu przechowywania cząstki Majorana mogłyby następnie przechowywać kubity. Innymi słowy, wydajniejsze i pojemniejsze podsystemy, ale przed tym zapewne długa droga.

Czytaj też: Pewna inżynier wszczepiła sobie pod skórę klucz do Tesli

Źródło: Popular Mechanics