Reklama
aplikuj.pl

Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej robi wrażenie. Przekonajcie się sami

astronomia

Astronomowie udostępnili właśnie najdokładniejszą jak do tej pory mapę 3D naszej galaktyki. Dzięki niej możemy poznać nieznane do tej pory informacje na temat Drogi Mlecznej jak i całego wszechświata.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wykorzystaniu danych zebranych przez obserwatorium astronomiczne Gaia należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj też: Mapa kosmosu obejmuje milion nowych galaktyk. Sprawdźcie, jak wygląda
Czytaj też: Droga Mleczna zawiera szczątki innej galaktyki. Są zaskakująco duże
Czytaj też: Płonąca galaktyka? Zobaczcie nowe zdjęcia

Mapa jest na tyle szczegółowa, że na jej podstawie astronomowie byli w stanie obliczyć przyspieszenie Układu Słonecznego i obliczyć masę całej galaktyki. Tego typu informacje dostarczą z kolei wskazówek dot. sposobu, w jaki powstał nasz układ i w jakim tempie rozwijał się wszechświat od momentu powstania.

Mapa Drogi Mlecznej jest najdokładniejszą z dotychczas powstałych

Wiele ciał śledzonych przez obserwatorium Gaia jest kwazarami, czyli obiektami zasilanymi przez czarne dziury o masie miliardy razy większej od masy Słońca. W oparciu o pomiary ruchu Układu Słonecznego w stosunku do kwazarów, naukowcy obliczyli, że nasza kosmiczna okolica zmierza w kierunku środka Drogi Mlecznej z przyspieszeniem około 7mm na sekundę.

Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Pojawiły się dowody na zderzenie Drogi Mlecznej z inną galaktyką
Czytaj też: Dlaczego galaktyki mają różne kształty?

Sonda Gaia orbituje wokół Ziemi w obszarze znanym jako punkt Lagrange’a. Przez ostatnich siedem lat instrument mierzył pozycje i prędkości niemal 2 miliardów gwiazd. W oparciu o te dane astrofizycy mogą oszacować rozkład materii w Drodze Mlecznej oraz całkowitą masę naszej galaktyki.