Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego trylobity wyginęły?

ziemia historia

Trylobity to dziwne, ale stosunkowo popularne stworzenia, które często pojawiały się w filmach. Żyły one na Ziemi przez 270 milionów lat, ale w pewnym momencie wyginęły.

Te opancerzone bezkręgowce, które dzieliły się na tysiące gatunków, zamieszkiwały oceany i były w stanie przetrwać dwa masowe wymierania. Zapis skamielin sugeruje, że zniknięcie trylobitów z powierzchni naszej planety nastąpiło około 252 milionów lat temu.

Czytaj też: Skala wymierania ziemskich gatunków jest znacznie większa niż przypuszczano
Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?
Czytaj też: Jak zmiany klimatu wpływały w przeszłości na wymieranie gatunków?

Przytoczone wydarzenie zbiegły się w czasie z wymieraniem permskim, trzecim i zarazem najbardziej niszczycielskim wymieraniem. Erupcje wulkaniczne na Syberii prowadziły do poważnych erupcji trwających około 2 mln lat, wyrzucając do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Powodowało to zakwaszenie oceanów, znacząco utrudniając życie organizmów morskich. Szacuje się że wyginęło wtedy aż 95% gatunków zamieszkujących morza i oceany.

Trylobity przetrwały dwa masowe wymierania, ale przy trzecim zniknęły z powierzchni Ziemi

Co ciekawe, trylobity nie miały najlepszej passy jeszcze przed opisanymi zjawiskami. Pojawiły się na Ziemi pomiędzy 541 mln a 485 mln lat temu i były niezwykle zróżnicowane. W następującym potem okresie ordowiku zwiększyła się konkurencja między ziemskimi organizmami, a trylobity musiały wykształcić szereg ewolucyjnych cech. Z drugiej strony, utrudniało to odbudowę gatunków, które nie poradziły sobie z kolejnymi wymieraniami. To sprzed 444 mln lat spowodowało, iż trylobity – liczące tysiące gatunków – musiały się „ograniczyć” do zaledwie kilkuset.

Czytaj też: Ile czasu poprzedza wymieranie gatunków?
Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Czytaj też: Wiemy, co wywołało największe wymieranie w historii Ziemi

Kolejne wymieranie, mające miejsce 375 mln lat temu, zmniejszyło zróżnicowanie i spowolniło ewolucję trylobitów. Na Ziemi pozostała tylko jedna rodzina, zwana Proetidae. Przy trzecim wymieraniu nie poradziły sobie nawet one – najprawdopodobniej poniosły klęskę w starciu z klimatem, konkurencją o pożywienie i polującymi na nie drapieżnikami.