WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skala wymierania ziemskich gatunków jest znacznie większa niż przypuszczano

Skala wymierania ziemskich gatunków jest znacznie większa niż przypuszczano

Autorzy tego badania obliczyli, ile ssaków może wyginąć w tym stuleciu. Dokonali tego na podstawie skamieniałości świadczyących o poprzednich wymieraniach.

Artykuł w tej sprawie, dostępny w Science Advances, sugeruje, że co najmniej 550 gatunków może być wkrtóce dostępnych jedynie na zdjęciach i filmach. Co gorsza, za znikanie ssaków z powierzchni Ziemi w ostatnich dziesięcioleciach niemal w całości odpowiada człowiek.

Naukowcy podkreślają, iż nadal nie jest za późno na podjęcie działań. No choć nie zdołamy uratować wszystkich zagrożonych organizmów, to niektóre – przy zastosowaniu odpowiednich środków – mogłyby przetrwać kryzys. Tobias Andermann z Uniwersytetu w Göteborgu uważa, że konieczne jest zwiększenie zbiorowej świadomości dot. spadku różnorodności biologicznej i podjęcie działań mających na celu walkę z tym zagrożeniem.

Czytaj też: Jak neandertalczycy zareagowali na zmiany klimatu?

Symulacje komputerowe przewidują duży wzrost tempa wymierania do roku 2100 – to w oparciu o aktualny stan zagrożenia gatunków. Zgodnie z tymi modelami, wymierania, które miały miejsce w przeszłości, stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, w porównaniu z nadchodzącym kryzysem, który przybierze na sile w nadchodzących dziesięcioleciach. W ubiegłym roku badacze potwierdzili, iż milion gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News