Czy czeka nas trzecia fala pandemii koronawirusa?

pandemia

Naukowcy, którzy pełnią rolę doradców brytyjskiego rządu, ostrzegają przed kolejną falą pandemii koronawirusa. Takowa miałaby nadejść po świętach Bożego Narodzenia.

Złagodzenia ograniczeń w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz fakt, że dojdzie do spotkań przy świątecznych stołach, prawdopodobnie spowoduje wzrost zakażeń SARS-CoV-2. To oczywiście przełoży się na zwiększenie liczby hospitalizacji i zgonów.

Czytaj też: Ekspert przekonuje, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa nie musi powodować, że przestaniemy zakażać
Czytaj też: Testy na koronawirusa mogą być bardziej czułe. Potrzeba jedynie nanodiamentów

Reklama

Jednocześnie przełom stycznia i lutego to okres wzmożonych zachorowań na grypę, a koronawirusa zdaje się wpasowywać w tego typu trendy. Tym samym nie będzie zaskoczeniem, jeśli po świętach nadejdzie trzecia fala pandemii. Pod takim scenariuszem podpisuje się również Andrew Hayward z University College London.

Trzecia fala pandemii wydaje się nieunikniona, choć możliwe, że będzie mniejsza niż obecna

Dobra wiadomość jest jednak taka, że niemal w całej Europie obserwuje się obecnie tendencje spadkowe. Co więcej, od przyszłego tygodnia Brytyjczycy planują rozpoczęcie szczepień, a jeszcze w grudniu dołączą do nich m.in. Niemcy oraz Francuzi. W przypadku naszego kraju najbardziej prawdopodobną datą pierwszych szczepień na koronawirusa wydaje się styczeń.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News