WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tym lądownikiem NASA chce ułatwić działalność na Księżycu

Oto najnowsza koncepcja średniej wielkości lądownika księżycowego NASA, który został zaprojektowany do dostarczania ładunków o masie do 300 kg w regiony polarne Księżyca.

Ten załogowy lądownik „paletowy” jest częścią komercyjnej agencji LUNAR Payload Services (CLPS) i powstał z myślą o przeprowadzaniu różnorodnych eksperymentów i testów kosmicznych narzędzi na Księżycu, jak np. autonomicznych łazików.

Dzięki polityce NASA dotyczącej powrotu na Księżyc na stałe i zachęcaniu do prywatnych inwestycji w kosmos, agencja szuka sposobów dostarczenia różnych ładunków na powierzchnię Księżyca za pomocą prostych, stosunkowo niedrogich statków kosmicznych.

Nowa koncepcja oparta jest na badaniu NASA, które analizuje technologię potrzebną do nowego lądownika w oparciu o różne założenia dotyczące misji i możliwości, a także postępy w zakresie napędu, nawigacji, komunikacji, lądowania i różnych podsystemów. Celem jest wyprodukowanie lądownika, który równoważy pragnienia maksymalnej ładowności z możliwością precyzyjnego lądowania.

Jak czytamy:

Ten lądownik został zaprojektowany z myślą o prostocie, aby dostarczyć 300-kilogramowy łazik na biegun księżycowy. Zastosowaliśmy systemy pojedynczych strun, minimalne mechanizmy i istniejącą technologię, aby zmniejszyć złożoność, […] aby uniknąć zagrożeń i przynieść korzyści operacjom łazika.

W obecnej formie koncepcja lądownika wykonana jest z metalowej konstrukcji w kształcie palety, która obejmuje solidny silnik rakietowy do hamowania po przybyciu na Księżyc, rakiety zasilane cieczą do lądowania, systemy kontroli termicznej, systemy nawigacyjne z nawigacją zależną od terenu (TRN), podsystemy energii elektrycznej, awionikę i oprogramowanie do lotów. Będzie przewoził średnie ładunki i zawierał rampę dla łazika.

ŹRÓDŁO: New Atlas