Reklama
aplikuj.pl

Księżyc Saturna, Tytan, posiada zbiornik. Poznaliśmy jego przypuszczalną głębokość

astronomia

Ogromne jezioro pokrywające powierzchnię Tytana, zwane Kraken Mare, ma ponad 300 metrów głębokości. Wynik ten może być nawet bardziej imponujący, jednak sonda nie była w stanie dotrzeć do dna tego zbiornika.

Pomimo faktu, że sonda Cassini już kilka lat temu zakończyła swoje istnienie, to nadal możemy wykorzystywać dostarczone przez nią dane. Tak też jest w przypadku oceniania głębokości Kraken Mare. W 2014 roku oszacowano, że wynosi ona co najmniej 35 metrów. Teraz rezultat jest niemal 10-krotnie większy.

Czytaj też: W kraterze uderzeniowym na Tytanie znaleziono cząsteczki organiczne
Czytaj też: Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono
Czytaj też: Jakie tajemnice skrywa Tytan?

Badanie, opisane na łamach Journal of Geophysical Research: Planets, pozwala sądzić, jakoby opisywany zbiornik składał się z płynnego etanu i metanu. Nie jest to może idealny skład z perspektywy ziemskich organizmów, ale hipotetyczne pozaziemskie formy życia mogłyby się do niego dostosować.

Tytan to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, który posiada atmosferę

Co więcej, Tytan to jedyny znany księżyc wchodzących w skład Układu Słonecznego, który posiada własną atmosferę. Składa się ona niemal w całości z azotu.

Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: W atmosferze Tytana odkryto cząstkę, której nie znaleziono nigdzie indziej
Czytaj też: Co by było, gdyby Ziemia miała pierścienie niczym Saturn?

W jaki sposób naukowcy ocenili głębokość Kraken Mare? Wzięli pod uwagę to, jak długo sygnał emitowany przez radar sondy Cassini odbijał się od hipotetycznego dna jeziora, mając w pamięci fakt, że zbiornik ten jest wypełniony metanem i etanem. Teraz badacze chcą zrozumieć, jak przebiega cykl opadów na Tytanie – obiekcie, który znajduje się 10-krotnie dalej od Słońca niż nasza planeta.