Ogromne jezioro pokrywające powierzchnię Tytana, zwane Kraken Mare, ma ponad 300 metrów głębokości. Wynik ten może być nawet bardziej imponujący, jednak sonda nie była w stanie dotrzeć do dna tego zbiornika.
Pomimo faktu, że sonda Cassini już kilka lat temu zakończyła swoje istnienie, to nadal możemy wykorzystywać dostarczone przez nią dane. Tak też jest w przypadku oceniania głębokości Kraken Mare. W 2014 roku oszacowano, że wynosi ona co najmniej 35 metrów. Teraz rezultat jest niemal 10-krotnie większy.
Czytaj też: W kraterze uderzeniowym na Tytanie znaleziono cząsteczki organiczne
Czytaj też: Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono
Czytaj też: Jakie tajemnice skrywa Tytan?
Badanie, opisane na łamach Journal of Geophysical Research: Planets, pozwala sądzić, jakoby opisywany zbiornik składał się z płynnego etanu i metanu. Nie jest to może idealny skład z perspektywy ziemskich organizmów, ale hipotetyczne pozaziemskie formy życia mogłyby się do niego dostosować.
Tytan to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, który posiada atmosferę
Co więcej, Tytan to jedyny znany księżyc wchodzących w skład Układu Słonecznego, który posiada własną atmosferę. Składa się ona niemal w całości z azotu.
Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: W atmosferze Tytana odkryto cząstkę, której nie znaleziono nigdzie indziej
Czytaj też: Co by było, gdyby Ziemia miała pierścienie niczym Saturn?
W jaki sposób naukowcy ocenili głębokość Kraken Mare? Wzięli pod uwagę to, jak długo sygnał emitowany przez radar sondy Cassini odbijał się od hipotetycznego dna jeziora, mając w pamięci fakt, że zbiornik ten jest wypełniony metanem i etanem. Teraz badacze chcą zrozumieć, jak przebiega cykl opadów na Tytanie – obiekcie, który znajduje się 10-krotnie dalej od Słońca niż nasza planeta.