Materiał który został ostatnio uchwycony w Kostaryce ujawnił, że gatunek jaszczurki – Anolis oxylophus – posiada niezwykłą zdolność. Jego przedstawiciele oddychają bowiem zmagazynowanym powietrzem. Nigdy wcześniej nie widziano ani nie udokumentowano takiego zachowania u jaszczurek.

Neil Losin i Nate Dappen zauważyli to niezwykłe zachowanie podczas kręcenia programu zatytułowanego „Laws of the Lizard” zamówionego przez Smithsonian Channel. Kostarykańskie jaszczurki były znane z zanikania pod wodą przez kilka minut, ale naukowcy uważali, że nieuchwytne gady są po prostu bardzo dobre we wstrzymywaniu oddechu. Jednak prawda okazała się znacznie dziwniejsza.

Przez ponad rok filmowcy podróżowali do miejsc na całym świecie, aby tworzyć program poświęcony historii i życiu tych jaszczurek. Są one małe, kolorowe i występują zarówno w lasach deszczowych jak i terenach podmiejskich. Chociaż mogą wydawać się zwyczajne, naukowcy są zafascynowani tymi stworzeniami. Anolis oxylophus przykuło uwagę badaczy m.in. tym, iż potrafi pozostać pod wodą przez co najmniej 15 minut. To, co zaobserwowali, było zdumiewające. Samica zanurzona w wodzie przykucnęła na dnie rzeki na prawie 10 minut. W tym czasie malutka bańka na czubku jej głowy kilkukrotnie rozszerzała się i kurczyła. Wyglądało na to, że jaszczurka przetwarza powietrze.

Przypuszczalnie przetwarzanie zgromadzonego tlenu umożliwia przedstawicielom Anolis oxylophus pozostanie pod wodą na tyle długo, by uniknąć zagrożeń obecnych na lądzie. Tego typu zachowania występują u niektórych bezkręgowców, takich jak pająki i chrząszcze. Może to być jednak jedyny przykład takiej umiejętności u zwierząt lądowych, które posiadają szkielet.

[Źródło: livescience.com; grafika: Smithsonian Channel]

Czytaj też: W jaki sposób powstała ta dziwaczna fotografia żółwia?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!