WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Udało się utrzymać przy życiu płuca świni przez rekordowy okres czasu

Przeszczepianie jakiegokolwiek narządu jest bardzo skomplikowanym procesem. Jednakże płuca są najbardziej narażone na uszkodzenia po wyjęciu z ciała. Naukowcom z Columbia Engineering i Vanderbilt University udało się utrzymać je przy życiu przez 36 godzin poza ciałem co jest ogromnym sukcesem.

Według statystyk, do 80% oddanych do przeszczepu płuc jest zbyt uszkodzonych, aby można je wykorzystać. Najczęstsze obrażenia powstają, gdy treść z żołądka trafia do dróg oddechowych, gdzie zaczyna rozpuszczać ważną tkankę.

Czytaj też: Pojedyncza kość może kompletnie zmienić historię ludzkości

Naukowcom udało się to przezwyciężyć. W swoich eksperymentach pobrali oni płuco od świni, uszkodzili je materiałem żołądkowym a następnie przystąpili do jego naprawy.

Płuca podłączone zostały do zwierzęcia-biorcy – miało to na celu przepłynięcie krwi przez uszkodzoną tkankę i następnie powrót jej do ciała. Dzięki temu udało się utrzymać płuca przy życiu przez 36 godzin poza ciałem.

W tym czasie komórki regenerowały się, co poprawiło czynność płuc. Pod koniec eksperymentu narząd spełniał wszystkie kryteria jakościowe, które kwalifikowały go do przeszczepu. Kolejnym krokiem w pracach badaczy jest sprawdzenie, jak dobrze pracują płuca i jak reagują na leki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to dzięki tej procedurze lekarze zyskają niezbędny czas oraz naprawią narząd, który będzie ratował ludzkie życie.

Czytaj też: Mężczyzna doznał udaru strzelając szyją

Źródło: Newatlas