Urząd Komunikacji Elektronicznej powoli zastanawia się nad wykorzystaniem pasma 26 GHz na potrzeby sieci 5G. W tym celu UKE pyta zainteresowanych o to, do czego chcieliby nowe pasmo wykorzystać.
Sieć 5G na 26 GHz nie dla Kowalskiego
Sieć 5G w paśmie 26 GHz ma jedną ogromną zaletę – szerokie bloki. Czyli części tego pasma, które trafiają do operatorów. Idealnie pasuje do tego analogia drogi. Im więcej ma pasów, tym szybciej można po niej jechać i może to robić więcej samochodów jednocześnie. To właśnie daje pasmo 26 GHz i przekłada się na znacznie wyższe prędkości oraz pojemność sieci.
Wadą tego pasma jest jego krótki zasięg. Jeśli nasłuchaliście się już o nadajnikach 5G co 100 metrów, to ma to właśnie odniesienie do częstotliwości 26 GHz lub wyższych. Dlatego też w pierwszej kolejności pasmo to będzie wykorzystywane przemysłowo, np. w portach, czy dużych fabrykach, ale też częściowo komercyjnie. W miejscach o dużym skupisku ludności. Takich jak lotniska, stadiony, czy galerie handlowe. Wszędzie tam, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze pojawia się bardzo dużo urządzeń podłączonych do sieci. Czyli np. kilkadziesiąt tysięcy naszych smartfonów.
Oczywiście docelowo w dalekiej przyszłości sieć 5G na wysokich częstotliwościach będzie dostępna powszechnie. W Polsce… nie za szybko. Bo wymaga to ogromnych inwestycji i nawału pracy przy budowie odpowiedniej siatki nadajników. Ale obecnie z powodzeniem wykorzystuje się ją w Stanach Zjednoczonych, a swoje plany wdrożenia w 2020 roku ma też Korea Południowa. Ale tu z kolei w grę wchodzą na początku właśnie zastosowania przemysłowo-biznesowe.
UKE zbiera pomysły na wykorzystanie pasma 26 GHz
UKE ogłosił start konsultacji, w których mogą wziąć przedstawiciele rynku oraz zainteresowane podmioty. Mogą oni wyrazić swoje poglądy dotyczące wykorzystania pasma, ale też Urząd chce otrzymać odpowiedzi na 20 pytań z tym związanych.
Odpowiedzi i zgłoszenia do 31 lipca można wysyłać na adres [email protected].
A oto pytania:
- Jaki jest proponowany termin rozdysponowania pasma 26 GHz?
- Jakie są przewidywane terminy komercyjnej dostępności sieci uwzględniając dostępność sprzętu i urządzeń w tym paśmie?
- Czy przewiduje się świadczenie usług w paśmie 26 GHz dla użytkowników stacjonarnych czy mobilnych i w jakim terminie byłoby pożądane udostępnienie tego pasma dla zastosowań szerokopasmowych?
- Jakie usługi przewidują Państwo świadczyć w paśmie 26 GHz za wyjątkiem usług związanych z mobilnym szerokopasmowym dostępem do Internetu?
- Gdzie mogłoby być wykorzystywane pasmo 26 GHz? (np. obszary geograficzne wymagające wysokiej pojemności, miasta, obszary wiejskie, trasy drogowe i kolejowe, centra przemysłowe, przedsiębiorstwa, wewnątrz budynków)
- Czy w przypadku rozmieszczenia stacji bazowych 5G w paśmie 26 GHz zakłada się, że będą to pojedyncze stacje, klastry komórek, czy też wiele stacji pokrywających zasięgiem określony obszar (gminy, powiatu)?
- Jaka jest pożądana wielkość zasobów widmowych, która powinna być przydzielona dla jednego operatora?
- Jak ważne jest przydzielanie ciągłych bloków operatorom (proszę wskazać minimalną szerokość bloku)? Czy pożądane byłoby agregowanie bloków sąsiednich nieprzylegających oraz agregowanie z blokami z innych zakresów częstotliwości?
- Czy małe stacje radiowe (small cells) w paśmie 26 GHz powinny być zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia radiowego?
- Czy pasmo 26 GHz powinno być rozdysponowane i wykorzystywane przy uwzględnieniu współwykorzystywania ze służbą stałą?
- Czy zasadna jest migracja użytkowników służby stałej z pasma 26 GHz? (Jeśli tak, to do jakich pasm?)
- Czy istnieją możliwości współużytkowania pasma 26 GHz z innymi użytkownikami (np. rządowymi)?
- Czy procedura selekcyjna dla pasma 26 GHz powinna być połączona z rozdysponowaniem także innych zakresów?
- Czy należy rozdysponować jednorazowo całą dostępną dla użytkowników cywilnych część pasma (z zakresu 24,3-27,3 GHz)?
- Jaki model rozdysponowania i wykorzystywania pasma 26 GHz byłby odpowiedni (procedura selekcyjna – rezerwacje częstotliwości, wyłącznie pozwolenia radiowe)?
- Czy należy rozważyć udostępnienie pasma dla urządzeń zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia radiowego? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
- Czy wskazują Państwo zainteresowanie wykorzystaniem pasma 28 GHz na potrzeby służby stałej i/lub służy ruchomej?
- Czy pasmo 28 GHz jest odpowiednim pasmem do migracji użytkowników z pasma 26 GHz?
- Jakie są potencjalne rodzaje zastosowań dla pasma 28 GHz?
- Czy wskazują Państwo potrzebę rozpoczęcia prac nad udostępnieniem na potrzeby IMT 2020 także innych zakresów częstotliwości? Jeśli tak to w jakiej perspektywie czasowej?
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News