Reklama
aplikuj.pl

Przez Układ Słoneczny przechodzi „autostrada”. Może przyspieszyć kosmiczne podróże

kosmos

Niezwykła sieć połączeń została odkryta przez międzynarodowy zespół naukowców. Badacze przypuszczają, że mogą się nią poruszać komety i asteroidy, które pokonują odległość między Jowiszem a Neptunem w mniej niż 10 lat.

Co więcej, owe obiekty przemieszczają się na dystansie wynoszącym 100 jednostek astronomicznych w ciągu niecałych 100 lat. Przypominamy, iż jedna taka jednostka wynosi ok. 150 milionów kilometrów i oznacza odległość dzielącą Ziemię i Słońce. Z kolei między Neptunem a Jowiszem znajduje się niemal 25 jednostek astronomicznych.

Czytaj też: Sondy Voyager natrafiły na nowy rodzaj słonecznych eksplozji
Czytaj też: Rzućcie okiem na najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca
Czytaj też: Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat

Ta sama sieć kosmicznych „autostrad” mogłaby posłużyć to transportu statków kosmicznych. Poza tym, lepsze poznanie tego układu mogłoby wyjaśnić, jak zachowają się obiekty lecące w stronę Ziemi, np. potencjalnie niebezpieczne asteroidy.

Układ Słoneczny posiada sieć połączeń, które umożliwiają szybkie przeloty komet i asteroid

Co ciekawe, naukowcy sądzą, że sieć jest w dużej mierze oparta na oddziaływaniu grawitacyjnym Jowisza, czyli największej planety tworzącej Układ Słoneczny. Dokładne ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach Science Advances.