Reklama
aplikuj.pl

Znaczące ulepszenie pocisków manewrujących Tomahawk

ulepszenie pocisków manewrujących Tomahawk, Tomahawk Block V

Chociaż to jeden z najstarszych pocisków w amerykańskiej służbie wojskowej, ciągle trzyma się dzielnie przy życiu za sprawą nowych modyfikacji. Tym razem ulepszenie pocisków manewrujących Tomahawk, to zestaw Block V.

Ulepszenie pocisków manewrujących Tomahawk

Dzięki konfiguracji Block V, pociski manewrujące Tomahawk będą jeszcze skuteczniejsze przeciw okrętom i celom lądowym, dzięki czemu zwiększą możliwości okrętów marynarki wojennej USA, które z nimi pływają.

Czytaj też: W połowie czołg i most, czyli nowy pojazd Armii USA
Czytaj też: 
Cyberżołnierze w armii. Przełomowa decyzja Francuzów
Czytaj też: 
Okradziono rosyjski samolot Putina na wypadek wojny nuklearnej

Warto wyjaśnić, że w przeciwieństwie do tradycyjnych pocisków rakietowych, które wykorzystują silniki rakietowe, latają na dużych wysokościach i poruszają się z prędkością ponad Mach 2, pociski manewrujące wykorzystują silniki turboodrzutowe, latają na małych wysokościach i poruszają się z prędkością poddźwiękową (via Popular Mechanics).

Większość pocisków jest więc zaprojektowana do sprintu, ale Tomahawk jest przeznaczony wręcz do maratonu ze swoim paliwem ciekłym i niższą prędkością. Pomimo swojego wieku Tomahawk pozostał w grze dzięki serii stopniowych ulepszeń. Przykładowo ostatni Block IV dodał więcej funkcji (kamerę, czy łącze danych), a w tym możliwość przekierowania pocisku do nowych celów podczas lotu.

Czytaj też: Moc nowych bomb atomowych jeży włosy na głowie
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.12.2020]
Czytaj też:
Rozwój okrętów podwodnych Chin zagraża pozycji USA

Najnowsze ulepszenie pocisków manewrujących Tomahawk w postaci Block V dodaje ulepszony sprzęt nawigacyjny i komunikacyjny, który ułatwia radzenie sobie z zakłóceniami elektrycznymi i utrudnia wykrycie przez radary wroga.

W przypadku wersji Block Va (o nazwie również Maritime Strike Tomahawk), ta praktycznie zamienia pocisk manewrujący w pocisk przeciw okrętom. Block Vb z kolei jest bardziej zorientowany na zwiększenie możliwości bojowych na lądzie za sprawą głowicy Joint Multiple Effects Warhead (MEWS).