Nowe badania dokumentuje skutki nowatorskiego zabiegu chirurgicznego z zastosowaniem ultradźwięków. Ma to na celu obniżenie ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem.
Odnerwianie nerek jest rozwijane od prawie 10 lat, jednakże wyniki badań klinicznych są niespójne i spowalniają rozwój techniki. Zabieg polega na dostarczeniu impulsów ultradźwiękowych do nerwów w ścianach tętnic nerkowych. Procedura ta obniża ciśnienie krwi w szczególności, gdy pacjenci nie reagują na tradycyjne leki.
Nowo opublikowane badanie stanowi kontynuację wcześniejszego raportu opisującego skutki operacji do sześciu miesięcy po jej wykonaniu. Badanie objęło ponad 140 osób, które zostały podzielone na grupę leczoną i placebo.
Czytaj też: Nanobot badający komórki od wewnątrz
Po sześciu miesiącach 58% grupy leczonej zgłosiło prawidłowe ciśnienie w porównaniu do 42% w grupie placebo. Ponad 35% osób leczonych tą techniką było całkowicie wolne od choroby – nie musieli oni przyjmować nawet żadnych leków.
Co więcej, obserwacja nie wykazała żadnych istotnych efektów niepożądanych co sugeruje, że terapia jest w pełni bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów. Oczywiście potrzeba jeszcze szerszych badań, aby to potwierdzić, ale naukowcy są pozytywnej myśli. Leczenie ultradźwiękami może więc w przyszłości stać się nowym narzędziem w walce z nadciśnieniem.
Czytaj też: Sonda laserowa wykrywa śmiertelnego czerniaka w kilka sekund
Źródło: Newatlas