Ulubione platformy deweloperów. Dlaczego crunchują? Branża growa przebadana

branża growa

Branża growa potrafi zmienić się z roku na rok. Co tym razem najbardziej podoba się deweloperom gier wideo?

Game Developers Conference przygotowało kolejne badania, analizujące przeróżne zagadnienia branży. Całość znajdziecie pod tym linkiem, jednakże jeśli interesuje Was skrócona wersja najważniejszych informacji – zapraszam do lektury.

Która platforma to „król”?

Ponad trzy tysiące twórców gier wideo zostało przepytanych odnośnie różnych kwestii. Najciekawsza dla samych graczy może być jednak ta, która skupia się na platformie do grania. Jedno z pytań brzmiało: Która platforma teraz interesuje ciebie, jako dewelopera, najbardziej?

Liderem okazało się PC, które wybrane zostało przez 55 procent ankietowanych. Co ciekawe, już teraz, tak krótko po swojej premierze, PlayStation 5 zajmuje drugą pozycję z wynikiem 44 procent. Jeśli ktoś myśli, że kolejny będzie Xbox Series X, to… jest w błędzie. Okazuje się bowiem, że trzecią, ulubioną platformą wśród deweloperów jest Nintendo Switch z wynikiem 38 procent. Dopiero później znajdują się konsole Xbox Series X i Xbox Series S osiągając 30 procent. Piąte miejsce zajęła… wirtualna rzeczywistość! Pokonała ona systemy mobilne czy poprzednią generację konsol. Wyniki popularnych platform prezentują się następująco:

 1. PC – 58%
 2. PlayStation 5 – 44%
 3. Nintendo Switch – 38%
 4. Xbox Series X / S – 30%
 5. VR – 27%
 6. iOS – 27%
 7. Android – 27%
 8. AR – 15%
 9. Xbox One – 13%
 10. Gra przeglądarkowa – 12%
 11. Mac – 12%
 12. PlayStation 4 – 12%
 13. Linux – 6%
 14. Google Stadia – 6%
 15. Inne – 2%

Musimy pamiętać jednak o pewnej kwestii. To, że deweloperzy lubią daną platformę, wcale nie oznacza, że aktualnie pracują przy grze, która na niej zadebiutuje. Zadano zatem kolejne pytanie: Na jaką platformę powstaje gra, przy której aktualnie pracujesz?

Czytaj też: Ile jeszcze patchy potrzeba, aby naprawić grę? Cyberpunk 2077 1.22 dostępny

Tutaj wyniki ulegają już zmianom! Pierwsze miejsce dalej należy do PC, który wybrało 58 procent ankietowanych. Drugie miejsce z wynikiem 32 procent należy za to do gry na iOS. Potem mamy Androida z wynikiem 31 procent. Dopiero po platformach mobilnych trafiamy na znane hardcorowym graczom PlayStation 5, które wybrało 27 procent osób. Kolejne w kolejce były konsole Xbox Series X i Xbox Series S zdobywając 24 procent. Gdzie PS4 i XOne? One zdobyły odpowiednio 22 i 21 procent.

Wyniki platform prezentują się następująco:

 1. PC – 58%
 2. iOS – 32%
 3. Android – 31%
 4. PlayStation 5 – 27%
 5. Xbox Series X / S – 24%
 6. PlayStation 4 – 22%
 7. Xbox One – 21%
 8. Mac – 18%
 9. Nintendo Switch – 17%
 10. Gra przeglądarkowa – 11%
 11. VR – 10%
 12. Linux – 8%
 13. Google Stadia – 4%
 14. AR – 3%
 15. Inne – 3%

Co słychać w VR/AR?

Powoli rosnąca platforma VR/AR, z roku na rok, radzi sobie coraz lepiej pod względem przychodów i liczby sprzedanych egzemplarzy. Zastanawiacie się, jaki zestaw VR kupić, aby była co na nim grać? Wyniki badania na pewno są jakąś podpowiedzią, choć mogą być już nieaktualne. Dlaczego? O tym zaraz, najpierw rzućcie okiem na wyniki pytania na temat tego, na jaką grę powstaje aktualnie gra VR/AR, przy której deweloper pracuje?

 1. Oculus Quest – 27%
 2. Oculus Rift – 17%
 3. HTC VIVE – 17%
 4. iOS – 10%
 5. Valve Index – 9%
 6. PlayStation VR – 8%
 7. Windows Mixed Reality – 8%
 8. Magic Leap One – 2%
 9. Inne – 14%

Czytaj też: Metro Exodus na PS5 w 4K/60fps, ale co z tego, skoro odechciewa się grać

Wyniki mogły się już zmienić, ponieważ pytanie zadano przed oficjalnym ujawnieniem przez Sony istnienia PlayStation VR 2.0. Deweloperzy nie mogli zdradzić tego, że pracują przy grze na tę platformę i możliwe, że po prostu nie podali odpowiedzi lub stwierdzili, że pracują przy „innej”. Wysoki wynik tej kategorii może na to wskazywać.

Crunch

Interesujące wydają się być wyniki pytania dotyczącego tego, dlaczego deweloperzy crunchują? Okazuje się, że 45 procent osób przyznało się, że pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo przy tworzeniu gier wideo. Deweloperzy mogli wybrać kilka z zaprezentowanych poniżej odpowiedzi. Jaki procent osób wybrał daną odpowiedź?

 1. Wywieranie presji na samego siebie (Sam czułem/chciałem pracować więcej) – 73%
 2. Nie uważałem, że liczba nadgodzin jest nadmierna – 33%
 3. Presja ze strony zarządu (postawiono sprawę jasno, że musimy więcej popracować) – 14%
 4. Presja ze strony innych (każdy pracował więcej godzin) – 11%
 5. Nie wiem, po prostu pracowałem – 9%
 6. Inny powód – 19%

W zeszłym roku najpopularniejszą odpowiedź „Wywieranie presji na samego siebie (Sam czułem/chciałem pracować więcej)” wybrało 59 procent osób.