Reklama
aplikuj.pl

Unia Europejska zabezpiecza szczepionki na COVID-19 do 2023 roku

covid-19

Władze UE rozpoczną wkrótce negocjacje z jedną z firm farmaceutycznych, które będą miały na celu zabezpieczenie nawet 1,8 mld dawek szczepionki na COVID-19 określanej mianem środka drugiej generacji.

Preparat ten miałby być przeznaczony do zwalczania potencjalnych mutacji SARS-CoV-2, które w przyszłości będą przełamywały ochronę zapewnianą przez dotychczas stosowane szczepionki.

Czytaj też: Unia Europejska nie zamierza dzielić się szczepionkami z biedniejszymi krajami

Umowa, która ma zostać wkrótce podpisana, zakłada comiesięczne dostawy, które rozpoczęłyby się pod koniec tego roku i zakończyły w 2023. Nie posiadamy jednak informacji co do producenta odpowiedzialnego za dostarczanie szczepionek. Co ciekawe, na najbliższe miesiące Unia Europejska zabezpieczyła łącznie 2,6 mld dawek związanych z preparatami pierwszej generacji.

Unia Europejska chce uniknąć błędów popełnionych w związku ze szczepionkami na COVID-19 w ostatnich tygodniach

Szczepionka, o której mowa, ma być odporna na wszystkie dotychczasowe i przyszłe mutacje koronawirusa. Wymogiem jest również, aby była produkowana na terenie Starego Kontynentu i by Europa miała pierwszeństwo jeśli chodzi o dostawy. W ten sposób Unia Europejska chce uniknąć błędów popełnionych w ostatnich tygodniach, które poskutkowały obniżeniem tempa szczepień w obrębie wspólnoty.