Reklama
aplikuj.pl

Urządzenia również potrzebują snu, aby lepiej funkcjonować

Badania przeprowadzone przez naukowców z Los Alamos National Laboratory dowiodły, że sztuczne mózgi również mogą potrzebować snu do prawidłowego funkcjonowania.

Yijing Watkins i jego zespół zauważyli, że symulacje sieciowe stały się niestabilne po długich, ciągłych okresach nauki. Badacz dodał, iż był podekscytowany możliwością przeszkolenia i obserwacji neuromorficznego procesora. Miało się to odbywać na zasadzie podobnej do rozwoju systemów biologicznych.

Kiedy modele stawały się niestabilne, wtedy autorzy eksperymentu dawali im „odpocząć” co przypominało stan analogiczny do fal, które przechodzą przez mózg podczas snu. Po tym urządzenie ponownie osiągało stabilność. Sam Watkins porównał to zjawisko do zapewnienia sieciom neuronowym odpowiednika dobrze przespanej nocy.

Czytaj też: Intel wprowadził procesory Lakefield

Co ciekawe, najlepsze wyniki uzyskano, gdy zastosowano tzw. szum gaussowski, który obejmuje szeroki zakres częstotliwości i amplitud. Być może taki szum naśladuje wpływ odbierany przez biologiczne neurony podczas snu głębokiego. W kolejnych fazach badań naukowcy planują wdrożenie ich algorytmu do chipa neuromorficznego Loihi firmy Intel. Badacze sądzą, iż zapewnienie Loihiemu odpoczynku umożliwi stabilniejsze przetwarzanie danych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News