Reklama
aplikuj.pl

Sportowcy zachorowali na COVID-19. U niektórych pojawiły się uszkodzenia serca

koronawirus, covid-19

26 sportowców z Ohio State University poddanych zostało rezonansowi magnetycznemu serca w kilka tygodni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Zdjęcia wykazały u niektórych obrzęk mięśnia sercowego i możliwe uszkodzenia u czterech badanych.

Dokładne ustalenia naukowców zostały opisane na łamach JAMA Cardiology. Zapalenie mięśnia sercowego, jeśli występuje, często jest efektem infekcji wirusowych. Wyniki rezonansu serca ośmiu kolejnych sportowców wykazały oznaki ewentualnego urazu, choć bez dowodów na wystąpienie obrzęku. Brak obrazów sprzed choroby uniemożliwia stwierdzenie, czy zaobserwowane zmiany powstały w wyniku infekcji czy też istniały już wcześniej.

Żadna z 26 osób, które grają w piłkę nożną, futbol amerykański, koszykówkę, lacrosse lub uprawiają bieganie, nie była hospitalizowana w związku z COVID-19. 12 z 26, w tym dwie z czterech, u których pojawiły się objawy stanu zapalnego serca, zgłaszało podczas choroby łagodne objawy, takie jak gorączka, ból gardła, bóle mięśni i trudności w oddychaniu.

Czytaj też: Koronawirus może infekować komórki mózgowe. Co to dla nas oznacza?

Dla porównania, naukowcy zza naszej zachodniej granicy przeanalizowali sylwetki 100 dorosłych pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. 1/3 z nich musiała być hospitalizowana. Rezonans magnetyczny serca wykazał objawy zapalenia mięśnia sercowego u 60 z tych osób. Objawem tej dolegliwości może być ból w klatce piersiowej, duszności, zmęczenie lub szybkie/nieregularne bicie serca. Organ ten może powrócić do zdrowia, ale w rzadkich przypadkach uszkodzenia są na tyle poważne, że prowadzą do jego niewydolności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News