Reklama
aplikuj.pl

Z powodu Koronawirusa 3 mln ludzi straciło pracę w tydzień. W tylko jednym kraju

Uber Eats, koronawirus, Uber, pomoc w pandemii

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Ale nie to statystyki zgonów będą śmiertelne, a te dotyczące światowych gospodarek. Tylko w ciągu tygodnia prace straciło ponad 3 mln Amerykanów. Ale to tylko część danych.

Rekordowe bezrobocie

Dotychczasowy rekord osób, które złożyły wniosek o bezrobocie wynosił 695 tys. i przypadał na październik 1982 roku. W ubiegłym tygodniu został pobity i obecnie wynosi 3,283 mln, z czego ponad 3 mln wniosków wpłynęło w ciągu jednego tygodnia. Mowa tutaj o osobach, które złożyły taki wniosek po raz pierwszy.

W Pensylwanii liczba wniosków wzrosła w ciągu tygodnia z 15 tys. do 388 tys. A od 16 marca jako bezrobotni zarejestrowało się w całym stanie ponad pół miliona osób.

Zobacz też: Rozwiązanie z jednego z polskich szpitali może pomóc w walce z koronawirusem

Ucierpieli wszyscy

Najbardziej dotknięci problemem Koronawirusa są przedstawiciele branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Ale Departament Pracy zwraca też uwagę na inne branże. Duże problemy ma branża rozrywkowa, transport, magazynowanie, produkcja oraz opieka medyczna.

Zobacz też: Pod przykrywką kwarantanny operatorzy budują sieć 5G. Takiego fake newsa dawno nie było

To nie są wszystkie dane, a władza mydli oczy uspokaja

Rzeczywista liczba osób, które straciły prace z powodu Koronawirusa jest znacznie większa niż pokazują to statystyki Departamentu Pracy. Choćby dlatego, że poszczególne wydziały w różnych miastach mają opóźnienia w przekazywaniu danych.

W Nowym Jorku stanowy Departament Pracy musiał wydłużyć godziny pracy i wprowadził system, wg którego osoby z nazwiskiem zaczynającym się na konkretną literę mogą składać wnioski tylko jednego dnia.

Stanie sekretarza skarbu Stevena Mnuchina te liczby nie są istotne, a nowa ustawa przyjęta przez Senat pomoże pracodawcom zatrudniać nowe osoby.

Brak ubezpieczenia

Wiele osób nie może skorzystać z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Najczęściej nie obejmuje ono osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze. Głównie tracą na tym pracownicy Ubera lub dostawców żywności.

Brak typowych praw pracowniczych tych osób ujrzał światło dziennie dopiero po pojawieniu się Koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News