Reklama
aplikuj.pl

Uważajcie na fałszywe maile od policji

Wczoraj pisaliśmy o fałszywych SMS-ach od Inspekcji Sanitarnej, a dzisiaj przychodzi kolejna informacja o nowej formie oszustwa. Cyberprzestępcy postanowili teraz podszyć się pod… policję.

Cyberprzestępcy policji się nie boją, a nawet się pod nią podszywają

Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni. Podszywają się pod Allegro, OLX-a, a nawet pod Inspekcję Sanitarną wykorzystując do tego koronawirusa. Ich najnowszym pomysłem jest rozsyłanie wiadomości e-mail w których podszywają się pod policję. Informują w nich o wezwaniu w związku z dochodzeniem w sprawie oszustwa bankowego, grożą aresztem i sądem. Dodają też załącznik PDF z większą ilością informacji o sprawie. A w podpisie zobaczymy nazwisko Generalnego Inspektora Policji.

Na oficjalnej stronie policji pojawił się zrzut ekranu pokazujący, jak takie wiadomości wyglądają. I znowu, tak jak w przypadku SMS-ów od GIS sporo osób może się przestraszyć, otworzyć załącznik, by sprawdzić o co dokładnie chodzi.

Czytaj też: Facebook rusza w Polsce z Facebook Dating. Szykuje się konkurencja dla Tindera
Czytaj też: Dostęp do plików na Dysku Google przyznamy bez opuszczania Gmaila
Czytaj też: Revolut w końcu otrzymał licencję bankową

Po pobraniu i otworzeniu załącznika na nasz komputer dostaną się wirusy, które będą wykradać nasze dane, blokować pliki a nawet sprawić, że pojawi się na nim komunikat z żądaniem okupu, który ma pozwolić nam odzyskać kontrolę nad komputerem. Komenda Główna Policji apeluje, by takich wiadomości nie otwierać i skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.