Reklama

Uważajcie na groźnego wirusa na Androidzie

android, wirus na Androidzie, Android wirusy

Badacze odkryli nowe bardzo groźne oprogramowanie typu ransomware na Androida. Te trudne do wykrycia oprogramowanie może być poważnym zagrożeniem dla naszych danych a przy tym jest trudne do wykrycia.

Groźne Ransomware na Androida

Eksperci z Microsoft 365 Defender Research Team znaleźli nowego wirusa, który jest sporym zagrożeniem dla urządzeń mobilnych. Nosi on nazwę AndroidOS/MalLocker.B. i jest to kolejny wariant w danej grupie wirusów, które krążą po sieci już od jakiegoś czasu. Jest on nową ewolucją mobilnego ransomware.

Czytaj też: Google Pay bez autoryzacji PIN-em – ważna zmiana dla wszystkich użytkowników

Czytaj też: Pandemia sprawia, że wydajemy więcej pieniędzy na aplikacje mobilne

Te oprogramowanie znaleźć można na przeróżnych stronach internetowych i rozsyłane jest na forach, przez reklamy i inne media. Jak podkreślają w swoim raporcie eksperci, te złośliwe oprogramowanie zostało stworzone tak, by omijać wiele dostępnych zabezpieczeń przez co bardzo ciężko jest je odkryć. Widać też, że hakerzy stale je rozwijają korzystając z różnych funkcji dostępności.

By uniknąć zawirusowania sprzętu trzeba unikać klikania w podejrzane i niesprawdzone linki, nie instalować aplikacji, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł a także nie pobierać plików, co do których nie mamy pewności. Są to bardzo uniwersalne zasady, które jednak mogą pomóc nam uchronić się przez wirusami atakującymi nasz sprzęt. Nie gwarantują one oczywiście stuprocentowego bezpieczeństwa, jednak znacznie minimalizują ryzyko.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News