WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

UX-1 wkrótce zbada podwodne opuszczone kopalnie

Chociaż podwodne kopalnie nie są czymś nowym, to tak naprawdę w przeszłości wiele z nich zostało porzuconych i to nie dlatego, że tamtejsze złoża zostały wyczerpane, ale z powodu wyzwań technologicznych lub ekonomicznych, które dziś (przez rozwój technologii) mogą już być proste do pokonania. Stąd też pomysł na autonomiczną, podwodną sondę UX-1, która ma za zadanie samodzielnie utworzyć mapę zalanych tuneli opuszczonych kopalń. 

Czytaj też: Ten zbierający sałatę robot zawdzięcza precyzję maszynowemu uczeniu

Kulisty UX-1 Robotic Explorer został utworzony w ramach projektu Unii Europejskiej UNEXMI. Jest wyposażony w pięć cyfrowych aparatów fotograficznych i obrotowych projektorów linii laserowych, które będą wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowych map europejskich tuneli kopalnianych. Za napęd odpowiada wbudowany silnik odrzutowy, zasilany baterią litową, która powinna być wystarczająca nawet na pięć godzin pracy na jednym ładowaniu.

Zadanie UX-1 jest dosyć proste – ma za zadanie zbadać zatopione tunele. Stąd też obecność na jego pokładzie kamery wielospektralnej, detektora promieniowania gamma i systemu próbkowania wody. To oprzyrządowanie będzie używane do wyszukiwania pozostałych złóż mineralnych. Jeśli zostaną znalezione znaczne złoża, kopalnia może zostać osuszona i ponownie otwarta.

Chociaż stare tunele nadal mają swoje mapy, to woda gruntowa, która przez lata je zalała, z pewnością je zmieniła, dlatego też UX-1 musi wejść do akcji. Jednak teraz jest dopiero w fazie testowania w trybie zdalnym w zalanej kopalni brytyjskiej (powyżej).

Czytaj też: Ile NASA wyłożyła na łazik MoonRanger?

Źródło: New Atlas