Reklama
aplikuj.pl

VibroSense czyli dążenia do inteligentnych domów przyszłości ciąg dalszy

Internet Rzeczy, szczegóły internet rzeczy, wymagania internetu rzeczy, przyszłość IoT, Internet of Things, technologia Internetu Rzeczy, zastosowania Internetu Rzeczy

Obecnie rozwój Internetu Rzeczy trwa w najlepsze, co widać po coraz inteligentniejszych i bardziej energooszczędnych urządzeniach do gospodarstwa domowego. VibroSense jest jakby wniesieniem tego na nowy poziom.

Naukowcy z Cornell University pracowali nad uniwersalnym rozwiązaniem, które rozpoznawałoby wszystkie domowe urządzenia, a następnie kontrolowało ich użycie za pomocą uczenia maszynowego i laserów. Tak powstało VibroSense, które rozwiązuje trudny problem ogarnięcia zużycia energii przez wszystkie urządzenia w domu.

Zespół wskazał właśnie smart-domy przyszłości jako inspirację do opracowania urządzenia VibroSense. Wyobrażał sobie scenariusze, w których „dom sam wie”, kiedy pralka zakończyła pracę, kiedy kuchenka mikrofalowa skończyła podgrzewać żywność albo nawet kiedy ktoś nie zatkał dokładnie kranu. Można zadbać o czujnik dla wszystkiego i spiąć je ze sobą, ale VibroSense ucieka od tej potrzeby.

Jak tłumaczy Cheng Zhang, adiunkt nauk ścisłych z zespołu:

Aby w tym momencie mieć inteligentny dom, trzeba aby każde urządzenie było inteligentne, co nie jest realistyczne, bo musisz zainstalować oddzielne czujniki w każdym urządzeniu lub w każdym obszarze. Nasz system jest pierwszym, który może monitorować urządzenia na różnych piętrach, w różnych pomieszczeniach, przy użyciu jednego urządzenia.

Urządzenie VibroSense wykorzystuje wibrometr laserowego Dopplera do wykrywania niewielkich wibracji powierzchni. Swoją rolę jest jednak w stanie spełniać głównie za sprawą systemu głębokiego uczenia, która została wyszkolona w rozpoznawaniu ścieżek, po których poruszają się różne rodzaje wibracji w domu (via New Atlas).

Internet rzeczy

Z czasem ta sieć głębokiego uczenia jest w stanie rozróżnić podobne, ale różne wibracje wytwarzane przez poszczególne urządzenia gospodarstwa domowego. Podczas testów wykazał zdolność do identyfikacji 17 różnych działań w pięciu różnych domach, takich jak kapiące krany, praca wentylatorów, czajników, czy lodówek z prawie 96-procentową dokładnością.

Czytaj też: Test Braun Series 7 (70-S7200cc). Ta maszynka jest zawsze przy skórze

Testy te zostały przeprowadzone przy użyciu lasera skierowanego na ścianę wewnętrzną w środku domów parterowych oraz na sufit w domach dwupiętrowych, przy czym zespół zauważył, że nie byłby on zbyt dobrze dostosowany do bloków mieszkalnych, ponieważ mógłby wykrywają wibracje pochodzące od sąsiadów i stanowią zagrożenie dla prywatności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News