Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy sądzą, że niektóre planety mogą być wykonane z diamentów

planeta, egzoplaneta

Artykuł opublikowany na łamach The Planetary Science Journal sugeruje, że naukowcy z Arizona State University i University of Chicago doszli do wniosku, jakoby niektóre planety składały się z diamentów i krzemionki.

Kiedy powstają gwiazdy i planety, ich formacja następuje za sprawą tej samej chmury gazu, w efekcie czego ich skład jest podobny. Gwiazda o niższym stosunku węgla do tlenu będzie gospodarzem dla obiektów takich jak Ziemia, czyli składających się z krzemianów i tlenków. Obecność diamentów będzie na nich rzadkim zjawiskiem – w przypadku naszego kosmicznego domu diamenty stanowią zaledwie 0,001% całej Ziemi.

Egzoplanety krążące wokół gwiazd z wyższym stosunkiem węgla do tlenu prawdopodobnie będą bogate w węgiel. Autorzy tego badania postawili hipotezę, że węgiel na takich obiektach mógłby przekształcić się w diament i krzemionkę. Aby sprawdzić swoje przypuszczenia, naukowcy poddali węglik krzemu działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. W obecności wody, takie warunki powodowały, że materiał zmienił się w diamenty i krzemionkę.

Czytaj też: W czasie zaćmienia Słońca na Marsie doszło do zadziwiającego zjawiska

Co ciekawe, planety bogate w węgiel prawdopodobnie nie są aktywne geologiczne, dlatego składy ich atmosfer uniemożliwiają występowanie tam życia. To właśnie atmosfera dostarcza powietrza umożliwiającego oddychanie, chronią przed promieniowaniem kosmicznym czy też zapewniają ciśnienie umożliwiające dostęp do ciekłej wody.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News