Reklama
aplikuj.pl

W tym bursztynie znajduje się rzadka jaszczurka sprzed milionów lat

W czasopiśmie PLOS ONE zostały opublikowane wyniki badania poświęconego jaszczurce sprzed nawet 20 milionów lat, która została uwieczniona w bursztynie.

M.in. dzięki wysokiej jałowości zapewnianej przez żywicę często zdarza się, że nawet po upływie milionów lat znajdujące się w niej organizmy są w stosunkowo dobrym stanie. W tym przypadku nie jest on idealny, lecz naukowcy i tak mają materiał do analiz związanych z gatunkiem jaszczurki należącej, jak się okazało, do rodzaju zwanego Anolis.

Badaniami zajął się zespół z Uniwersytetu w Bonn, który dokonał analizy fragmentu kończyny wspomnianego gada. Niewielka część ciała znajduje się w kawałku bursztynu o objętości ok. 2 centymetrów sześciennych. Co ciekawe, jaszczurki Anolis występują na Ziemi do dzisiaj.

Skany wykazały, że na kończynie znajdują się pewne uszkodzenia, które mogą wynikać np. z ataku drapieżnika. Naukowcy zbadali również stan tkanki kostnej, która okazała się bardziej zniszczona przez czynniki zewnątrzne niż sądzono. Wygląda więc na to, że dobra kondycja szczątków jest tylko pozorna. Badacze mówią nawet, iż żywica mogła nie tylko nie powstrzymać procesu rozkładu, ale wręcz go przyspieszyć.