Reklama
aplikuj.pl

W centrum Drogi Mlecznej wykryto tajemniczą, czerwoną poświatę. Czym może być?

astronomia

Astronomowie korzystający z teleskopu WHAM namierzyli stosunkowo słabe światło będące efektem jonizacji wodoru. Jego źródło znajduje się w okolicach centrum naszej galaktyki.

Naukowcy próbują teraz zrozumieć, jakie są rodzaje źródeł, które mogły by utrzymać ten gaz w naładowanej formie. Co więcej, położenie tej poświaty nie mogło być wytłumaczone znanymi zjawiskami, takimi jak np. krzywa rotacji galaktyki.

Główny autor badań, Dhanesh Krishnarao, wykorzystał modele, aby przewidzieć, ile gazu może znajdować się w obserwowanym obszarze. Swoje obliczenia podparł danymi zebranymi z wykorzystaniem teleskopu WHAM, a jego wnioski zostały opisane na łamach Science Advances.

Czytaj też: Pory roku tej planety zmieniają się co 9 godzin, a jej powierzchnia jest gorętsza od gwiazd

Gazowa, zjonizowana struktura zmienia się wraz z oddalaniem się od centrum Drogi Mlecznej. Połowa tworzącego ją gazu została zjonizowana w niezrozumiały sposób. O ile w środku galaktyki proces ten mogą napędzać nowopowstające gwiazdy, tak w większych odległościach staje się on mniej klarowny. Obserwowane tam formacje przypominają galaktyki LINER, które stanowią mniej więcej jedną trzecią wszystkich galaktyk.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News