Czy ludzie w epoce kamienia łupanego mieli wszystkie palce? Według obrazów, które pozostawili, niekoniecznie. Wiele malowideł jaskiniowych przedstawia dłonie z brakującymi palcami, a trójka naukowców wierzy, że ci ludzie mieli celowo amputowane palce. W tej chwili to wciąż domysły, ale badacze są przekonani, iż przyszłe dowody pomogą wyjaśnić dziwną i fascynującą praktykę naszych odległych przodków.

Ludzie z epoki kamienia są jednymi z najbardziej fascynujących, z perspektywy antropologicznej. Używając jedynie kamieni, patyków i własnej pomysłowości, udało im się zbudować narzędzia, opanować ogień, ustanowić złożone społeczeństwa, oswoić psy i rozprzestrzenić się na niemal całym świecie. Około 50 000 lat temu – w okresie, który naukowcy określali mianem „górnego paleolitu” – zaczęli pozostawić po sobie wszelkie rodzaje sztuki i artefaktów.

Wśród tych artefaktów znajdują się malowidła naskalne, w których zapisali szczegóły swojego życia. Podczas gdy najbardziej znane obrazy przedstawiają wizerunki żubrów lub sceny polowań, zdecydowanie najczęstszymi dziełami sztuki są proste rysunki. Ludzie z epoki kamienia zostawili odciski swoich dłoni na ścianach jaskiń na całym świecie i z jakiegoś powodu wiele z tych odcisków ma brakujące palce.

Jednym z wyjaśnień jest to, że ludzie z epoki kamienia mogli po prostu stracić palce z powodu odmrożeń. Sęk w tym, że tego typu obrazy pojawiają się nawet w cieplejszym klimacie, gdzie ludzie nie powinni cierpieć z powodu odrmożeń. Badacze przyjrzeli się współczesnym plemionom, aby sprawdzić, czy którykolwiek z nich robi to samo. Odkryli, że ludzie nie tylko odcinają palce, ale ta praktyka jest zaskakująco powszechna. Naukowcy odkryli 121 kultur z całego świata, które praktykowały odcinanie palców.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Jean Clottes]

Czytaj też: Jaskiniowcy zaskakująco dobrze znali się na gwiazdach

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej