Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli optogenetyczny układ imitujący mózg

Naukowcy stworzyli optogenetyczny układ imitujący mózg
Naukowcy stworzyli optogenetyczny układ imitujący mózg

Naśladowanie struktury mózgu przez naukowców jest już niczym szczególnym, kiedy okazało się, że to, co siedzi nam w czaszce jest wciąż tym najpotężniejszym komputerem. Ostatnio np. naukowcy spróbowali naśladować strukturę mózgu za pomocą sztucznych synaps, które wykorzystują opartą na świetle technikę biotechnologiczną zwaną optogenetyką.

Czytaj też: Skąd u części z nas przerażenie humanoidalnymi robotami?

Dziedzina optogenetyki polega na wykorzystaniu impulsów światła do wpływania na zmianę aktywności elektrycznej komórek. Wcześniejsze badania już wykorzystywały tę metodę w celu badania neuronów w mózgu, resetowania naszych zegarów biologicznych, dostosowywania progów bólu, a nawet korygowania niebezpiecznie nieregularnych uderzeń serca. Innymi słowy, wiąże się z nią znaczną część przyszłości.

Kwestią czasu było więc, aż naukowcy z kilku uniwersytetów połączą siły i stworzą nowy chip komputerowy, który działa na zasadach optogenetyczny, symulując zachowanie mózgu. Używa w tym światła o różnych kolorach do zapisu, przetwarzania i usuwania danych. Jak mówi o nim główny badacz:

Nasz inspirowany optogenetycznie chip imituje podstawową biologię najlepszego komputera natury – ludzkiego mózgu. Możliwość przechowywania, usuwania i przetwarzania informacji ma kluczowe znaczenie dla obliczeń komputerowych, a mózg robi to niezwykle wydajnie. Jesteśmy w stanie symulować neuronalne podejście mózgu, po prostu świecąc różnymi kolorami na naszym chipie.

Fotoprąd powstaje na chipie za pomocą światła, a zmiana koloru zmienia kierunek lub polaryzację. Robienie tego w kółko w pewnym układzie, pozwala sztucznej synapsie tworzyć i rozbijać połączenia między komponentami, podobnie jak neurony w mózgu przekazują informacje. Sam układ jest zbudowany głównie z czarnego fosforu i materiału półprzewodnikowego, a jego zastosowanie może sprowadzać się do urządzeń elektrycznych, które skorzystają na symulowanym mózgu.

Czytaj też: Globalne badanie łączy anoreksję z metabolizmem

Źródło: New Atlas