WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy stworzyli optogenetyczny układ imitujący mózg

Naśladowanie struktury mózgu przez naukowców jest już niczym szczególnym, kiedy okazało się, że to, co siedzi nam w czaszce jest wciąż tym najpotężniejszym komputerem. Ostatnio np. naukowcy spróbowali naśladować strukturę mózgu za pomocą sztucznych synaps, które wykorzystują opartą na świetle technikę biotechnologiczną zwaną optogenetyką.

Czytaj też: Skąd u części z nas przerażenie humanoidalnymi robotami?

Dziedzina optogenetyki polega na wykorzystaniu impulsów światła do wpływania na zmianę aktywności elektrycznej komórek. Wcześniejsze badania już wykorzystywały tę metodę w celu badania neuronów w mózgu, resetowania naszych zegarów biologicznych, dostosowywania progów bólu, a nawet korygowania niebezpiecznie nieregularnych uderzeń serca. Innymi słowy, wiąże się z nią znaczną część przyszłości.

Kwestią czasu było więc, aż naukowcy z kilku uniwersytetów połączą siły i stworzą nowy chip komputerowy, który działa na zasadach optogenetyczny, symulując zachowanie mózgu. Używa w tym światła o różnych kolorach do zapisu, przetwarzania i usuwania danych. Jak mówi o nim główny badacz:

Nasz inspirowany optogenetycznie chip imituje podstawową biologię najlepszego komputera natury – ludzkiego mózgu. Możliwość przechowywania, usuwania i przetwarzania informacji ma kluczowe znaczenie dla obliczeń komputerowych, a mózg robi to niezwykle wydajnie. Jesteśmy w stanie symulować neuronalne podejście mózgu, po prostu świecąc różnymi kolorami na naszym chipie.

Fotoprąd powstaje na chipie za pomocą światła, a zmiana koloru zmienia kierunek lub polaryzację. Robienie tego w kółko w pewnym układzie, pozwala sztucznej synapsie tworzyć i rozbijać połączenia między komponentami, podobnie jak neurony w mózgu przekazują informacje. Sam układ jest zbudowany głównie z czarnego fosforu i materiału półprzewodnikowego, a jego zastosowanie może sprowadzać się do urządzeń elektrycznych, które skorzystają na symulowanym mózgu.

Czytaj też: Globalne badanie łączy anoreksję z metabolizmem

Źródło: New Atlas