Ramiona ośmiornicy są wypełniona setkami przyssawek, z których każda może działać niczym kubki smakowe występujące np. u ludzi.
Naukowcy odkryli, że komórki na powierzchni przyssawek pozwalają ośmiornicy z gatunku Octopus bimaculoides na spróbowanie pożywienia bez jego faktycznej konsumpcji. Za odkrycie odpowiada zespół Nicholasa Bellono z Uniwersytetu Harvarda.
Czytaj też: Ten drapieżnik rządził kiedyś oceanami. Zobaczcie, jak wyglądał
Czytaj też: Rosnące poziomy mórz i oceanów wywołają masowe migracje. Nowe szacunki zaskakują
Czytaj też: Japończycy chcą spuścić do oceanu radioaktywną wodę z Fukushimy
Zespół badawczy analizował, jak zachowywały się ośmiornice, gdy ich przyssawki dotykały różnorakich obiektów. Ośmiornice owijały swoimi mackami kraby – czyli swoje zwyczajowe ofiary – po tym jak początkowo „badały” je przy pomocy macek. Jednocześnie ignorowały przedmioty nieożywione. Taka obserwacja potwierdziła, iż opisywane zwierzęta korzystają ze swoich przyssawek do wykrywania pożywienia.
Ośmiornice najprawdopodobniej korzystają ze swoich macek w celu rozpoznawania pożywienia
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Wcześniejsze badania wykazały, że ich macki są usiane komórkami czuciowymi. Zespół Bellono stwierdził, że struktury zwane receptorami chemotakularnymi na powierzchni niektórych z tych komórek reagują na specyficzne cząsteczki, w tym terpenoidy, które wiele bezkręgowców morskich wytwarza za sprawą mechanizmu obronnego. Po połączeniu się z tymi substancjami, receptory generują sygnał elektryczny, który przekazuje informacje do układu nerwowego ośmiornicy.
Czytaj też: Jaki był w przeszłości związek pomiędzy stężeniem CO2 i natlenieniem oceanów?
Czytaj też: W głębi oceanu czają się przerażające równonogi. Zobaczcie jednego z nich
Czytaj też: Zobaczcie to niesamowite zwierzę, które zamieszkuje ziemskie oceany