WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W jakim kierunku rozwijają się badania nad grafenem?

O grafenie ciągle jest głośno w mediach. Materiał ten może sprawdzić się w wielu branżach, w tym w elektronice czy podczas podbijania kosmosu. Pośród Unii Europejskiej istnieje inicjatywa Graphene Flagship, której budżet na badania wynosi aż 1 miliard euro.

Badania są prowadzone głównie na Uniwersytecie w Cambridge. Naukowcy przedstawili właśnie nowe możliwości zastosowania grafenu. Może on znaleźć zastosowanie w przełącznikach optycznych do transportu danych. Prowadzone badania mają na celu zwiększenie jakości przechowywania i wyszukiwania danych. Kolejna sprawa to Optical Transport Networking, gdzie grafen stanie się podstawą protokołu przesyłania danych nowej generacji. Takie zastosowania są możliwe dzięki możliwościom sterowania, za pomocą prądu, nieliniową reakcją optyczną materiału.

Najnowsze badania zostały opublikowane w Nature Nanotechnology i to tam możecie dowiedzieć się więcej na ich temat. Generalnie artykuł opiera się na zastosowaniach grafenu jako optycznego przełącznika i tym samym zwiększeniu prędkości transmisji danych czy jakości przesyłanych danych.

Brytyjczycy stworzyli pierwszy pokryty grafenem samolot

Źródło: http://www.digitaljournal.com/