WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W kosmos wystrzelono archiwum zawierające historię ludzkości

W zeszłym tygodniu na pokładzie statku kosmicznego zmierzającego ku Księżycowi wystrzelono liczące 30 milionów stron archiwum ludzkiej historii i cywilizacji.

Tak zwana „Lunar Library” to niewielkie urządzenie, które przypomina płytę DVD i ma pełnić rolę „planu tworzenia kopii zapasowych”. Chodzi o to, aby wszystko, czego nauczyliśmy się jako ludzie nie zostało utracone. Urządzenie znajduje się na pokładzie lądownika „Beresheet” z Izraela, który wystartował w zeszłym tygodniu i w kwietniu ma wylądować na Księżycu. Składające się z 25 dysków niklowych o grubości 40 mikronów archiwum zostało zbudowane w taki sposób, aby wytrzymać warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Pomoc inwestorów jest konieczna do wysłania ludzi na Księżyc

Dyski zawierają tysiące obrazów przedstawiających strony z książek, zdjęcia, ilustracje, dokumenty, fragmenty angielskiej Wikipedii, całych książek, podręczników naukowych oraz klucza wyjaśniającego języki i tłumaczenia dokonywane między nimi. Biblioteka zawiera także piosenki, teksty oraz rysunki dzieci związane z historią i kulturą Izraela. Jest to trzecia z serii archiwów, które wchodzą w skład projektu Billion Year Archive. Jego celem jest umieszczenie kopii takich danych w kilku miejscach na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej, aby informacje mogły przetrwać nawet miliardy lat. Informacje można odczytać za pomocą szkieł powiększających, choć w niektórych przypadkach konieczne będzie użycie zaawansowanych mikroskopów.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Rakieta SpaceX Falcon 9 zapoczątkowała pierwszy prywatny lot na księżyc