Porównanie wzorów dotyczących powstawania minerałów na Czerwonej Planecie oraz na Ziemi potwierdza, że Mars w przeszłości był na tyle ciepły, by umożliwić występowanie opadów deszczu. To z kolei znacząco zwiększa szanse na to, iż dawniej owa planeta stanowiła miejsce życia.
Badanie naszej planety znacząco pomaga w rozumieniu tego, jakie procesy mogły zachodzić na Marsie. Na Ziemi naukowcy odkryli krzemionkę w lodowcach charakterystycznych dla topniejącej wody. Na Marsie również można zaobserwować podobne złoża krzemionki na stosunkowo niedawno powstałych obszarach. Występują one jednak również w dawniej powstałych regionach. Pozwala to sądzić, że na Marsie 3–4 miliardy lat temu klimat często się zmieniał – raz ogrzewał, a kiedy indziej ochładzał.
Czytaj też: NASA prowadzi testy łazik na Islandii udającej Marsa
Budulce życia na Ziemi pojawiły się wkrótce po powstaniu Ziemi, a woda w stanie ciekłym jest niezbędna do rozwoju organizmów. Tym samym dowody na istnienie wody na Marsie już miliardy lat temu zwiększają szanse na to, że proste życie mogło rozwinąć się tam mniej więcej w tym samym czasie, co na Ziemi. Misja Mars 2020 będzie mogła przyjrzeć się bliżej tym minerałom i poszerzy naszą wiedzę na temat przeszłości Czerwonej Planety.
Warto również wspomnieć, że niedawno pojawiły się przesłanki, jakoby na powierzchni Marsa znajdowały się osady świadczące o występowaniu tam jezior i rzek. Poza tym dane satelitarne wskazują, że nawet obecnie może tam się znajdować woda w stanie ciekłym.
[Źródło: phys.org; grafika: Caltech]
Czytaj też: Metan na Marsie nie jest uwalniany na skutek wiatru